Kelt

Jak je to s provozem elektrických koloběžek na pozemních komunikacích?

Když jsem šel do města, v prostisměru jela žena na elektrické koloběžce. Jela u kraje a neměla přilbu. Existuje nějaký předpis pro takový typ vozidel a co by měl mít řidič za ochranné prvky? Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Ministerstvo dopravy k tomu minulý rok vydávalo stanovisko.

Na elektrické koloběžky se vztahují stejná pravidla jako na běžná jízdní kola. K tomu však musí splňovat tato omezení: Jejich maximální rychlost nesmí přesahovat 25 km/h (případně po dosažení této rychlosti by se měl motor vypnout). A výkon motoru by neměl přesahovat tisíc wattů. Pokud něco z toho přesáhne, už to přesahuje právní rámec definovaný pro jízdní kola a stává se z toho už slabší motorka, takže s vyšším výkonem a rychlostí by neměla být používána na cyklostezkách a v pěších zónách kde je vjezd kol povolen například.

Další odpovědi
anonym

Elektrická koloběžka je účastník silničního provozu. Bezpečnostní pravidla by měla být shodná jako pro kola a další účastníky. Nyní se uvažuje, že by přilby měly být povinností pro dospělého člověka. Je to správné a účastník by se měl chránit.

Edison

Podle info z článku je koloběžka vzhledem k pravidlům provozu shodná s kolem.

Zdroj: https://prahou­nakole.cz/2017/05/­elektrokolobez­ka-je-to-kolo-nebo-neni/