Kotr

Jak je to s proplaceni dovolene?

Dam priklad: Vezmu si dovolenou 7 dni a v mesici neco odmakam. Dostanu mzdu jenom za to, ze jsem odpracovala smeny a nebo jeste navic mzdu za proplacene tech 7 dni dovolene? Me jde o to, zda si v tomhle statu nenadelavame na dovolenou.

Tak jestli to chapu, tak behem dovolene tech 7 dni budu mit proplacenych jako bych chodila normalne do prace.

Nejlepší odpověď
ivzez

Nevyčerpanou dovolenou (část dovolené)
lze proplatit jenom při skončení zaměstnání.

Mzda náleží pouze za vykonanou práci.

V době dovolené zaměstnanci náleží náhrada mzdy
ve výši průměrného výdělku. Ten bývá o něco vyšší,
protože jsou v něm zahrnuty přesčasy, příplatky apod.

Po doplnění otázky:
Nikoliv proplacených, ale zaplacených (náhradou mzdy).
Jestli jde o týden dovolené, vyplatí se náhrada jen za pracovní dny.

Částka bude ± odpovídat mzdě, případně bude o něco vyšší.

Další odpovědi
da ny

Pokud jste v řádném zaměstnaneckém poměru (v tomto státě je něklik možností), máte zákonem daný minimální počet dnů dovolené v kalendářním roce a zy jsou placené (viz. ivzez).
Ach jo,
… zase 1 zbytečná otázka … :)
Tato informace přece patří k „obecné výbavě“ Čecha a každého, kdo žije a pracuje v ČR… Kdo žije v tomto státě, má dostupnou k pročítání Ústavu.ČR, zákony, Zákoník práce atd. atp. Internet je plný i spolehlivých informací.

Rokio

Dovolená je v našem státě placená.

Dochy

Standardní „dovolená na zotavenou“ je placená. V zásadě se dá říct, že Ti kvůli tomu zaměstnavatel musí nabídnout trochu nižší plat „za práci“ aby měl rezervu na to že Ti bude muset platit i to nicnedělání. Náhrada za dovolenou by měla zhruba odpovídat běžné mzdě (ale počítá se asi z průměru za poslední čtvrtletí)

Ano, běžně během dovolené bývá mzda podobná jako v „plně pracovním“ měsíci.