bolak

Jak je to s příjmením novorozence (kluk), když ho dostává po mámě?

Dejme tomu, že ženská se vdá, během těhotenství on od ní uteče, pak se dítě narodí a ona mu má dát příjmení, ale nechce, aby se jmenoval stejně jako otec. Dejme tomu, že její manžel se jmenuje příjmením Oto, je možný, aby ona tomu synovi dala příjmení Ot nebo Ota, když ona sama se jmenuje Otová, a nejde tak vlastně poznat, v jakém původním tvaru to mužské jméno bylo?

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka na ženská příjmení.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-dve-zeny-se-stejnym-jmenem-maji-muze-kteri-se-nejmenuji-stejne

Výklad zákona o udělování příjmení je možné najít v archivu, ale podle otázky to vypadá, že tě zajímá tvar mužského příjmení.

Základem je mužské příjmení, od něhož se tvořila ženská příjmení příponou -ová. Je více možností, takže rozhoduje příjmení předků.

Příklad Marková. Kmen či slovotvorný základ mužského příjmení je původem z latinského Marcus, ale byl různě upravený. Ve všech oblastech neproběhly některé novější hláskové změny, jinde kvůli lepší výslovnosti, skloňování atd.

Takže Marc-uc – změn c v k = Mark, lepší výslovnost – vkladné e – Marek. Marka – třeba někde bydlel na okraji vesnice, vliv i německého Mark, později vyraženého znamení marka na zlatých či stříbrných prutech, nebo Marka vlivem kmenového skloňování, Marko – o je slovenská koncovka atd.

Ott – z něm. osobního jména Otto – vývojem – o – e – 0. Příjmení Otta, Otto, Otte, ale i počeštěné Ota. Od všech Ottová nebo Otová.

Takže matka Ot(t)ová musí předložil rodný list svého otce (pokud neuvede příjmení otce dítěte), jak zní mužská varianta, nemůže si ji sama vymyslet.

Od ženského příjmení se mužské nepozná, ale záleží na předcích a tradici.

Další odpovědi
gecco

Nejde o to, jak byla utvořena ženská podoba původně mužova jména…
V případě, který uvádíš, bude matrika vycházet ze jména otce uvedeného v rodném listu (původného jména manžela) – takže ne, není to možný…
😉

marci1

Pokud je žena vdaná, záleží na tom, jak se rodiče ještě jako snoubenci před svatebním obřadem dohodli. Pokud se dohodli, že děti ponesou jejich společné příjmení Oto, tak bude mít příjmení Oto. Toto je ošetřeno v OZ § 660–662. 🙂
§ 660
Snoubenci při sňatečném obřadu prohlásí, že

  1. příjmení jednoho z nich bude jejich příjmením společným,
  2. si oba svá příjmení ponechají, nebo
  3. příjmení jednoho z nich bude jejich příjmením společným, a ten, jehož příjmení nemá být příjmením společným, bude ke společnému příjmení na druhém místě připojovat své dosavadní příjmení.

§ 661

(1) Ponechají-li si snoubenci svá dosavadní příjmení, prohlásí při sňatečném obřadu také, které z jejich příjmení bude příjmením jejich společných dětí.

(2) Ponechali-li si manželé svá dosavadní příjmení, mohou i později učinit prohlášení orgánu veřejné moci, že se dohodli na společném příjmení jednoho z nich.
Podrobněji ve zdroji: http://zakony­.kurzy.cz/89-2012-obcansky-zakonik/paragraf-660/

da ny

Dítě dostane příjmení po matce v mužské podobě . Dejme tomu, že syn bude po otci Oto. Čili příjmení v takovém tvaru, který měl otec..
Je zde k mání oddací list (MÚ), pokud nebude možné otce a jeho RL fyzicky dohledat.. Též záznam o jeho OP.
Dejme tomu, že si taková žena po rozvodu vezme zpět rodné příjmení.
Může pak požádat o změnu příjmení dítěte (za 1000 Kč) o změně v zájmu dítěte rozhodne soud, často i při nesouhlasu otce.

ivzez

A nebylo by v takovém případě rozumnější
se po rozvodu vrátit k rodnému příjmení?
Podle mne by se tak problém vyřešil lépe.

bolak

gecco: A co když ho neřekne, co pak? Zavřou ji? 🙂