bolak

Jak je to s předností zprava, když se sejde na křižovatce auto a chodec?

Ráno se mi přihodila zajímavá věc, šel sem po cestě a na křižovatku sem přišel ve stejnou chvíli, kdy tam zleva dorazilo auto. Já šel rovně (to asi řidič poznal, podle toho že mi neblikaly blinkry) a tak sem se zastavil a čekal až přejede křižovatku, nicméně von zastavil a čekal až ji přejdu já.

To mám jako chodec taky přednost zprava? MJá už byl totiž třikrát smeten a to i na přechodu, tak mě tohle trochu zmátlo…

Nejlepší odpověď
Fyzik

Řekl bych, že otázka i vysvětlení jsou špatně formulované, z toho pak vznikají nedorozumění.

  1. Chodec smí chodit pouze po chodníku a přechodu pro chodce, případně po kraji vozovky, pokud chodník chybí.
  2. Řidič který odbočuje, musí dát přednost osobám přecházejícím onu vedlejší silnici.
  3. Žádnou přednost zprava chodec vůbec neřeší.

Vyložte si to, jak chcete.

Další odpovědi
huxa

:D někteří řidiči jsou věru vlídní :)

manon

Nebyl jsi náhodou smeten už někdy tím samým řidičem? Třeba se rozhodl tentokrát tomu předejít gentlemanským gestem :) Já bych to raději moc nedělala, někdy to vede k větším zmatkům, než když řidič projede, protože má přednost a nechá chodce počkat. I když je to bolak :)

mosoj

I chodec je častník silničního provozu. Problém je, že neumíš přecházet křižovatku jako chodec. Ty jsi něměl v křižovatce co dělat. měl jsi přejít jednu vozovku mimo křžovatku ! a i pro to jsou pravidla.
Bu´d rád že to byl slušný a zodpovědný řidič takových moc není.

http://www.zachran­ny-kruh.cz/dopra­va_cestovani/cho­dec_na_ulici_u­castnik_silnic­niho_provozu.html

Doplňuji:
Za tokovou to otázku bych se styděl a přihlásil se někam do kurzu pro chodce.

Ella

vy jako chodec nemáte na křižovatce co dělat, máte být na chodníku a přecházet křižovatku přes přechod, já bych vás pořádně vytroubila… :D :D zřejmě vás nechtěl přejet, protože netušil co uděláte…

radekXXX

Auta jezdí po silnici , chodci chodí po chodníku.Pokud jde chodec přes silnici
musí pouštět jedoucí auta , pokud jde po přechodu, auta musí pustit chodce .
Některej řidič má z autoškoly strach , musíš to pochopit , v autoškole tě zlomí
a udělaj z tebe idiota co jsi do té doby uměl to je špatně . Nezlob se proto na každýho řidiče kterej tě nechá přejít po silnici .

cukrar

bolaku, cestu myslíte jako vozovka?
Klidně můžete jít po vozovce, když tam není chodník, ale vlevo…
řidíč který odbočuje musí dát přednost chodci…
ale nějak jsem moc nepochopil, kde jste se pohyboval…

bolak

cukrar: on ale řidič neodbočoval, nikdo neodbočoval.. > http://img.pic­tureup.cz/22082012­/76a1288bf2f3e965470ddc3­8f4ef448b577760a­e.jpg

bolak

mosoj: Tak nevím, v první věte své odpovědi naznačíš že i pro chodce platí přednost zprava, v druhé větě pak zmíníš že neumím jako chodec přecházet křižovatku a následně doplníš že chodci nemají na křižovatce co dělat.

Všechny ty tři věty si navzájem odporují a nakonec jsi to ještě vyšperkoval tím doplněním. :) Jestli ti za takovou „jasnou“ odpověď někdo udělí palec, tak to sem sám zvědavej kdo to bude…

mosoj

Tvůj problém jestli tomu nerozumíš !!! a nevíš jak se máš jako chodec chovat. Nakonec píšeš že jsi byl již několikrát sražen, což mluví za vše. Nic nenaznačuji jenom interpretuji platné předpisy.

Poděkuj že řidič byl zodpovědný a zachoval se správně. Jak jsi si přečetl. ostatní by tě vytroubili nebo dokonce přejeli. Těm bych dal přes hubu také !

bolak

Takže to že mě srazilo auto na přechodu, když jsem šel jako chodec na zelenou byla moje chyba? No pane, to sou mi novinky.

To jak interpretuješ platné předpisy je přinejmenším podivné. Psal jsi také, že jsem neměl na křižovatce co dělat, to by mě teda zajímalo, jak bys poradil chodci aby se mimo obec dostal přes křižovatku, když se k ní nesmí přiblížit.

V týhle odpovědi zase píšeš, že se řidič zachoval správně, když zastavil a myslel si že mám přednost, ačkoliv jsi předtím psal že chodec na křižovatku nepatří.

Měl by ses konečně rozhodnout jakej na to máš názor a né hodit sem 4 různý aletrnativy který si navzájem odporují a nechat mě, který tomu nerozumím!!!! ať si jednu z nich vyberu.

mosoj

Není to o přednosti, je to o oboustranné ohleduplnosti, kterou ale na našich silnicích moc nenajdeš. Většinou se jeden chová jako fořt!!!
Příště můžeš klidně narazit řidiče který zastaví, vytáhne bouchačku a hotovo …