JájsemRaibek

Jak je to s předností na kruhovém objezdu?

Dvouproudový kruhový objezd. Auta, která jedou po vnitřím kruhu a odbočují vpravo mimo kruhový objezd musí dát přednost v jízdě autům, která jedou ve vnějším kruhu a pokračují po kruhovém objezdu.
Je to tak správně?

Odpovědi
Edison

Samozřejmě. Jedná se o přejíždění z pruhu do pruhu.

Kepler

Na stejnou otázku odpovídal Miroslavst už téměř před 10 lety. Snad se pravidla v tomto smyslu od té doby nezměnila. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-dvoupruhovem-kruhovem-objezdu-jedouci-ve-vnitrnim-pruhu-kdyz-prejizdi-do-vnejsiho-ma-prednost

elkon

Pokud jsi řidič, tak jdi vrátit řidičák.

Pepa25

Líbí se mi, že v některých zemích mají v případě dvou pruhů už před křižovatkou jasnou návěst, jak najíždět podle toho, kolikátým výjezdem je záměr vyjet (např. pravým jen ti, co odbožují prvním nebo druhým výjezdem). Docela se mi to líbilo a trochu mi to u nás chybí.

Edison

V Polsku některé kruháky mají i technické opatření, aby to tak musel šofer udělat. Jsou to takové mírně vystouplé „obrubníky“.

Edison

V zákoně to není, ale dá to logika a na většině světa to funguje: Pokud se nevyjíždí následujícím výjezdem, má se najet do vnitřku, do vnějšího pruhu se pak přejíždí až před výjezdem. Chce to cvik, obezřetnost, ale ne jen svoji, ale kdyby to tak dodržovali všici, funguje to skvěle. Pokud to nefunguje, je to vo ucpání, bordel a bouračku.