mojitek

jak je to s prací o víkendech dle zákoníku?

Ahoj všem ,chtěl jsem se zeptat jak je to dle zákoníku o sobotách a nedělích? Jde mi o to jak často mi může zaměstnavatel nařizovat práci o sobotách a nedělích?Prakticky jen jeden víkend v měsíci je volný-není to nezákonný?Jde o 8 h. směny ranní nebo odpolední.

Nejlepší odpověď
ivzez

Směnnost provozu, pracovní dobu a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.
Musí přitom dodržet přestávky mezi pracovními směnami (minimálně 12 hodin)
a souvislý odpočinek v týdnu v délce minimálně 35 hodin. Souvislý odpočinek v týdnu nemusí vycházet na víkend.

Za práci v sobotu a neděli Vám ke mzdě náleží příplatek
ve výši minimálně 10 % průměrného výdělku.

Další odpovědi
mosoj

Není. ZP nařizuje volno v nějakém rozsahu, ale v který den ne.

Pracuješ v nepřetržitém dvousměnném provozu. Takovýto systém se velmi špatně rozepisuje a většinou to vychází tak jak píšeš. Záleží jaké schema se používá k rozpisu.