Kelt

Jak je to s počtem schodů v budově na patrech?

V budovách jsou schody. A pokud je v budově více pater, je těch schodů více. Někdy jsou schody po jedné i druhé straně a pak vzniká mezipatro. A jak je to s počtem schodů? Je to v každém patře, nebo mezipatře stejné? Tak jsem si to počítal v jedné budově. Třikrát je to 16 schodů i do mezipatra na obou stranách a dole je 14 schodů. Asi úmysl stavitele. Pokud někdo staví, nebo se v tom vyzná, tak k tomu může něco dodat. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Drap

Počet schodů se odvíjí od výšky. Patra nemusí být stejně vysoká, Rozdílnou výšku může v jednotlivých patrech dělat konstrukce stropů

Další odpovědi
da ny

Všimla jsem si, že od vchodu k 1. patru to bývá různé. V dalších, následujících
podlažích bývá počet schodů shodný.
U nás, v panelácích a věžových (13 podl.) domech ze 70, let (a mladších), jsou schody jedny. Někdy od vchodu do patra, kde jsou 1. byty i do sklepa po 8 schodech. V dalších patrech vždy 16 schodů (2×8, s mezaninem) do dalšího patra. Jinde, těch klasických 2× 8 (16) schodů. Ve zdejších cihlových bytových domech je obvyklých 16.
My máme tzv. zvýšené přízemí: 5 schodů do mezanina, kde je i zadní vchod.
Pak 3 x po 8 schodech se 2 mezipatry. V dalších patrech vždy po 16 schodech (2 × 8). Ve věžácích o 10 patrech, z r. 1957 je vždy 12 strmých a kratších schodů do dalšího patra, kde jsou hned 4 byty, žádné mezipatro.

V paláci MÚ (kdysi KSČ) je široké schodiště do patra, 2× po 12 schodech s mezaninem.
Na dalším, užším schodišti v budově jsou schody po 2×8 s mezipatrem. I schody jsou různé, vyšší x nižší, delší a krátké až tak, že noha v botě od velikosti 39 se na schod nevejde.

Pepa25

Norma je v bytových domech 16 schodů a pokud jsou patra stejně vysoká, tak je logické, že počet schodů je vždy stejný. Nevíme, co to znamená „dole“, ale pokud je v jednom domě někde počet schodů nižší, tak pravděpodoboně proto, že bylo zapotřebí překonat menší převýšení, např. z mírně zvýšeného přízemí.

cukrar

Doporučená výška stupně se pohybuje v rozmezí 150–190 mm. Od toho se odvíjí i počet schodů v jednotlivých patrech.
Nic složitého.

Dochy

Nevím o tom že by byla norma na počet schodů pro patro, ale nevylučuji to, nestudoval jsem ani stavebnictví ani architekturu. Ale odpíchnul bych se od Cukrářovi doporučené výšky stupně a k tomu bych přidal Macourkovu povídku z jeho knihy pohádek (nejsem si jist jak se jmenovala ani ta povídka ani ta kniha) kde bylo popsáno co se stane pokud bude mít každý stupeň jinou výšku.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.