JájsemRaibek

Jak je to s počtem dětí a jistotou?

Už nějakou dobu mám na mysli otázku, ale nechtěj jsem ji zde pokládat, abych nebyl ukamenován, jenže dnes v čekárně u doktora jsem slyšel dvě dámy jak se baví a to mou otázku povzbudilo.
„Kolik máš dětí?“, „pět“, „to víš jedno je o strach, co kdyby se mu něco stalo“.
Co tím chtěla dáma říct? Jako když mám 5 dětí a jednomu se něco stane, tak jako nevadí, ještě mám čtyři? A když mám jen jedno, hmm, tak to jsem v pr…?
No a nyní moje otázka. Když vidím některé lidi jak říkají třeba při úmrtí domácího mazlíčka, který je rovnoprávným členem rodiny, že si koupí jiného, proč si toto neřeknou u dítěte?
Pejsek, můj miláček, moje všechno. Hmm umřel, to nepřežiju ani já, celá rodina smutní. Ale no tak Pepinko nebreč, koupíme jiného.
A jako proč si neřeknou, no tak co, uděláme si jiné dítě?
Je mi jasný, že pes, kočka, králíček a člověk je něco jiného, ale jak jsem uvedl o tom strahu v počátku otázky, tak mi to nějak nejde dohromady.

Nejlepší odpověď
Drap

Máš velmi nezvyklý pohled na věc. Dítě nelze třeba další pořídit, ze zdravotních důvodů, nebo jsou rodiče mimo reprodukční cyklus. Běžný člověk počítá tak nějak s tím, že dítě ho přežije. Mazlíčka si člověk pořizuje s tím, že jeho věk je omezen. U psů zpravidla 10 – 15 let, podle plemene. Je obecně známo, že rodiče s více dětmi se lépe smíří se smrtí jednoho potomka. U těch párů kde mají pouze jedno dítě je taková situace, pokud nastane o hodně složitější. U ždnéhop počtu dětí, nebudeš mít stejně jistotu.

Další odpovědi
Kepler

Nechci, aby to vyznělo cynicky, ale je pravda, že ztráta jediného dítěte je mnohem víc zdrcující, než ztráta jednoho z pěti. Možná dotyčná žena počítala s pomocí dětí ve stáří. Ale znáš to, jak je to dnes: jedna máma vychová a uživí pět dětí, ale pět dětí se nepostará o mámu. Ve středověku i později to byla jakási pojistka a s tím se dokonce i počítalo, protože předčasná úmrtnost byla vysoká. Za největší tragédii dneška považuji, že málokterá rodina u nás i jinde v Evropě nechce mít víc, než dvě děti, aby se sami mohli mít lépe.

Reezo

Jde o to, že muž a žena tudíž 2 lidé zplodí jednoho potomka, tak za 2 lidi se vytvoří jeden nový.
Dvě děti přinesou rovnováhu, protože po 2 lidech zbudou 2 lidé a nedojde k redukci populace, pokud jedno z dětí neumře. Ideální je tedy mít děti 3, aby se zajistil nárůst populace nebo, aby se nezmenšoval počet obyvatel.

3+ dětí je už jen k rozšíření populace. Proč myslíte, že mají Romové tolik dětí a my, kteří pracujeme máme 1–3 děti.

zjentek

Tak tos trochu ujel Keplere. Jako lidi maj méně dětí, aby se sami měli lépe??????????­????????????????

Hmm… no tak dobře, no..

Mladá maminka, něco po třicítce se dnes často ráda stará o pět svých vlastních dětí PRÁVĚ PROTO, aby se sama měla lépe. A to ti ale nikdy nepřizná. Není jasné, proč to dělá, vlivů je tam X. Jenže těch pět dětí, když se později stará o pokakanou maminku, tak ty už to ROZHODNĚ nedělají proto, aby se měly lépe. Tenhle vliv tam odpadá.

Raibek, Kepler nechápe a mě tohle navádí na otázku: Byla minimálně jedna z dam v tý ordinaci cikána?

Dochy

Spousta lidí nechce (další) děti protože by jim to snížilo životní úroveň… Sice často při jedináčkovi tvrdí, že by JIM nemohli dát tolik péče pokud by děti byli dvě, ale hlavně jde o úroveň té rodiny…

JájsemRaibek

Ne nebyla.

Kepler

Člověče, otevři oči! To je přece známá věc! Pořadí priorit: dovolená, auto a pak teprve děti, většinou až po třicítce. Jako bys spadl z Marsu…nic ve zlém.