nikolqa.o

Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění u studentů, kteří začnou ve svých 16 letech podnikat?

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění u studentů, kteří začnou ve svých 16 letech podnikat (což podle našeho zákona mohou). Platí za ně jako za studenty sociální a zdravotní pojištění stát, nebo si ho musí jako podnikatelé platit sami?

Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
gecco

Pokud se současně s podnikáním soustavně věnuje přípravě na budoucí povolání (studuje), platí pro něj stejné podmínky, jako pro každého jiného OSVČ studenta – v prvním roce neplatí zálohy (podnikání je ´vedlejší´ činností) a poté podle zisku s tím, že nemá minimální výši záloh (pro stanovení výše sociálního pojištění se navíc počítá až zisk nad 63.685,– Kč – pro rok 2015).
😉
Pokud pouze podniká, je prostě podnikatel – platí pro něj tytéž podmínky, jako pro každého jiného OSVČ.
😉

Další odpovědi
Emefej

Student má podnikání jako vedlejší činnost, nemusí tedy platit zálohy na zdrav. a soc. pojištění. Jako každá OSVČ podnikající na vedlejšák zaplatí daně a případné doplatky sociálního a zdravotního pojištění jednorázově až příští rok.