Kelt

Jak je to s pitím teplých nápojů?

Vařím si kávu, do hrnku dám lžičku rozpustné kávy, zaleju vaříci vodou a za určitou dobu piju, když mám potřebu, tak usrkávám, když zapomenu a voda vychladne, vypiji studenou kávu. Teď jsem ale četl doporučení na citron. Uvařím si vodu, naleju do hrnku a vymačkám do něj citron a to také piju, usrkávám. Mám ale pocit, že tu vodu s citronem vypiju dříve než kávu, že teploty vody s citronem je vyšší než teplota kávy. Ten vymačkaný citron nemůže tak rapidně snížit teplotu? Je to každopádně zajímavé, a tak se ptám proč. Souvisí to s chutí (slaný, sladký, hořký, kyselý) apod.? Děkuji.

Odpovědi
annas

Citron ochlazuje, ale nikdy jsem to nezkoušela, protože jej nedávám do horkého čaje, ale částečně vychlazeného.

Zřejmě váš pocit vychází z tohoto poznatku.

„Dáte si rádi do šálku čaje šťávu z půlky vymačkaného citronu? A víte, že vás jakýkoliv čaj, do kterého přidáte citron, silně ochladí? Lépe uděláte, když do čaje přidáte takzvané zahřívací koření, jako je skořice nebo třeba právě zázvor. „Když máte teplotu, ale nepotíte se, pijte rozhodně jen čaje bez citronu a zvyšte množství zázvoru, abyste se zahřáli a došlo k pocení. Máte-li teplotu a potíte se, můžete si dát rovnou čaj s citronem, ale bez zázvoru.“ doporučuje Martin Škába.“

https://hobby­.blesk.cz/cla­nek/hobby-dum-a-byt/279850/pozor-na-caj-vime-ktery-zahreje-a-ktery-skodi.html

Čímí déle káva chladíme, tím víc mění svou chuť. Možná ten pocit vyvolává její změněná chuť.

da ny

Na Vaši otázku přesně odpovědět „neumím“ … ;)
Jedno vím jistě. Citron (ani med) se nepřidává do vařící, příliš horké vody/čaje – vše dobré se zničí.
Tak, aby se musel horký nápoj usrkávat, je to zbytečná snaha.
Citron se dává do teplé vody (ne bezprostředně po varu, nechat trochu schladnout).
Ano a na dobré trávení, při redukci hmotnosti se teplá citronová voda pije ráno na lačný žaludek. Před konzumací dalších tekutin a potravin.

elkon

Teplá voda s citronem se má pít hned po ránu. Kvůli nastartování organismu.

https://www.fe­mina.cz/10-duvodu-proc-pit-rano-teplou-vodu-s-citronem/