Jak je to s penzijním připojištěním?

Kdysi jsem se nechal na tuhle věc ukecat a vůbec nevím, jak to je. Jen tam posílám částku a nevím, kdy se to dá vybrat, za jakých podmínek atd. V médiích něco říkají o nějakých pilířích, ale nikdy jsem nic od počátku pojištění neřešil. Nakonec státní příspěvek je solidní na rozdíl od úroků ze spoření v bance.

Odpovědi
Dochy

Se podívejte na smlouvu, ev pojistné podmínky společnosti… Obvykle je nutnost spořit nějak šíleně dlouho a tuším do 65 let… (bez záruky). Státní příspěvek je fajn, ale kolik dělá? myslíte těch až 15% slevy na dani? pokud budu uvažovat ještě 20 let spoření a na současné vklady dostanu 15% bonus, pak to odpovídá ročnímu úroku 0,7% (to platí ale jen pro spoření v tomto roce… Vklady během dalších let budou z tohoto pohledu výhodnější. A netvrdím, že to spoření je špatné, jen upozorňuju na častou chybu kdy se lidé nechají nachytat pohádkami o výhodnosti právě kvůli státní podpoře a nejsou schopni ji srovnat s běžnými úroky. A Agent pojišťovny to zpravidla nevysvětlí.
A bacha… Je možnost pojištění vypovědět předčasně, ale s citelnými sankcemi. Kromě jiného se tuším právě vrací ten státní příspěvek nebo jeho citelná část.