mosoj

Jak je to s PBS u lidí, kteří nevidí od narození ?

Jak je možné, že lidé, kteří nevidí od svého narození, mají stejné „vidiny či prožitky“, pokud projdou klinickou smrtí (PBS), jako lidé, kteří normálně vidí?
Je sice pravda, že obraz vzniká v mozku a oči jsou „pouze“ receptory vidění, nicméně jak ten mozek ty obrazy či prožitky získal?

Nejlepší odpověď
annas

Více si můžete pročíst v odkazu
http://osud.biz/18-11-2012/1993/duc­hovno/predsmrtne-prozitky-slepcu

Miluše Soudková (Kapitola z knihy Miluše Součkové: Světlo a naděje)

"První nevidomá osoba, o které je známo, že v USA veřejně vystoupila, aby promluvila o svých dvou PBS s vizuálními elementy, je uváděna pod jménem Vicky U.

Ve svém autobiografickém vyprávění Vicky uvádí, že ztratila zrak bezprostředně po narození. Jako předčasně narozenou ji v porodnici dali do inkubátoru s nadměrně vysokým množstvím kyslíku, což natrvalo zničilo její zrakové vnímání (ona to označuje za „zničený optický nerv“). Vicky zdůrazňuje, že je úplně slepá, nevidí ani světlo, ani stíny, prostě nic. Proto ani nebyla schopna pochopit koncept světla a barev a vytvořit si k nim vztah.

Vicky popisuje, jak byla jako dvanáctiletá při prvním PBS ohromená, že najednou začala vidět, když vystoupila ze svého těla. Tehdy si s velkým údivem řekla: „Tak takové to tedy je!“ A dodává, že jí to nečekané vidění připadalo ještě lepší, než si vůbec kdy dovedla představit. Pod sebou viděla, jak personál na chirurgii připravuje její tělo na operaci. A zároveň měla těžkosti vyrovnat se s tím, že vidí, protože realita vidění jí byla neznámá. Věděla, že je to něco, co si velmi přeje a i když to nikdy předtím nezažila, najednou pochopila, že vidí.

Dále popisuje svou cestu tunelem, lidi okolo sebe, jejich tváře i pocity. V tunelu byla tma, ale potom se všechno rozzářilo. Vicky se ani nechtělo věřit, kde se octla. Měla pocit náležitosti, vnitřního tepla. Najednou byla na louce plné nádherných květin, které měly různé tvary i různé odstíny jasnosti.

Ve svých dvaadvaceti letech, po vážné autonehodě, měla Vicky druhý PBS. Opět viděla své tělo shora, jenže tentokrát leželo na silnici. Viděla pracovníky záchranné služby, jak ji kladou na nosítka a převážejí do nemocnice. Tam jakoby ze stropu opět viděla a slyšela ošetřující personál, potom proletěla tunelem, viděla a poznávala své zesnulé kamarádky a sousedku a měla neuvěřitelný pocit blaha. Z hlediska vizuálních vjemů je zajímavé, že tentokrát detailněji popisuje různé stupně jasnosti květin, ba dokonce i ptáků. Když mluví o různých odstínech jasnosti, dodává, že neví, zda to byly barvy, protože nezná pojetí barev.
atd.,
-
Dosavadní vědecké důkazy, že zrakové vnímání slepých v průběhu PBS a při mimotělních prožitcích koresponduje s externí realitou, poskytují snad nejvýznamnější podporu pro objektivní existenci PBS. Jdeme-li ještě o krok dále, lze hovořit o transpersonálním vědomí, tj. především o uvědomování si sebe samého v mimofyzikálních úrovních existencí."

Další odpovědi
zjentek

Já na tom nic moc zvláštního nevidím. A neviděl jsem ani případ slepce, který by prošel podobnou smrtí a pak barvitě popisoval třeba barvy. A jak by ty barvy popisoval, nemám tušení. Možná by řekl- „lidé, viděl jsem žlutou, přesně jako sluníčko“ a tím by se potvrdilo, že v životě je důležitá představivost a kreativita, jenže kde se bere, nevíme. Možná pomáhá vzdělání a pak by tedy záleželo, jestli by tou „smrtí“ prošlo malý dítě a nebo řádně vzdělávající se slepý člověk. Vím, že obrácená situace existuje naprosto běžně- osobně znám „hromady“ lidí, kteží mají zrak, dokonce ani brýle nenosí, ale nevidí. Vůbec nic nevidí! Je vysoce pravděpodobné, že tací jsou všude kolem vas a nikdo se nepozastavuje nad tím, čím si v životě prošli a jak se cítí, natož aby je testovali.