samicek333

Jak je to s paměťovým efektem u baterií v noteboocích?

Dobrý den, jak je to s paměťovým efektem u baterií v noteboocích? Mám malý školní notebook (Asus Vivobook E200HA), který často nabíjím. Když přijdu ze školy, dám si ho večer radši dobít, i když mám třeba ještě 50 % baterie. Můžu si tím tu baterii poškodit?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Citace odborníka (zkopírováno):

Vůbec nejčastějším mýtem o nabíjení baterií je tradování nutnosti hloubkového vybití a poté stoprocentního nabití baterie. Tento mýtus souvisí s takzvaným paměťovým efektem, který skutečně existuje. Nutno ale říci, že existuje pouze u starých NiMH a NiCd baterií.
„Ve všech moderních mobilních přístrojích jsou dnes již používány Li-ion nebo Li-pol baterie, které paměťovým efektem netrpí. U těchto baterií se dokonce doporučuje nabíjet je v jen částečně vybitém stavu,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Úplné vybíjení může těmto moderním bateriím dokonce škodit. V jeho důsledku může docházet k rychlejšímu snižování kapacity a k prodlužování doby nabíjení.

Takže to platí i pro Tvůj NB. Tvůj způsob nabíjení nijak podstatně baterii neškodí.

Další odpovědi
Roman71

V podstatě se častým dobíjením v nevybitém stavu dá poškodit více či méně každý akumulátor (minimálně snížení životnosti). Do notebooků se většinou dávají Li-Ion články, kde i částečné nabíjení je počítáno jako plný nabíjecí cyklus. Takže počet nabíjecích cyklů, udaných výrobcem, rapidně klesá a tím i životaschopnost akumulátoru.

Doporučuji řešit spotřebu snížením jasu podsvětlení a zároveň nastavením výkonnostního profilu operačního systému. Asi nemá smysl mít nastaven herní výkon na psaní dokumentů. Tím se dá zajistit delší výdrž akumulátoru. Dobíjet doporučuji až při poklesu kapacity pod 20%.

Dodávám, že paměťový efekt je skutečně jen u NiCd a NiMH baterií.

Roman71

Zvláštní, jak se rozchází doporučení výrobce s doporučením prodejce, že? To, co jsem o Li-Ion článcích napsal, není z mé hlavy, ale z doporučení výrobců těchto článků. Častá (neoprávněná) stížnost uživatele je, že po roce akumulátor ztratí až 75% kapacity a vydrží třeba jen půl hodiny z původních tří hodin výdrže. Na dotaz, jak byla baterie nabíjena, dostávám odpovědi, ze kterých mě jako modeláři, vstávají hrůzou vlasy na hlavě (i ty, které mi ještě nestihly narůst).

Hloubkové vybíjení (to znamená do stavu, kdy se notebook sám vypne), neprospívá ani notebooku, ani akumulátoru. Ale co udává výrobce, OBČASNÉ dobití v nevybitém stavu (nad 20% u Li-Ion článků) na větší škodu není, nicméně i částečné nabití je skutečně elektronikou akumulátoru počítáno jako plné nabití.

mzm

Který výrobce Li-xxx baterií tvrdí, že nabití částečně vybité baterie se bere jako celý nabíjecí cyklus? Neuváděl taky, že takových cyklů pak může být daleko víc?

Jednu dobu jsem se Li-xxx zabýval a u jednoho výrobce jsem narazil na tvrzení, že u Li-xxx článků je životnost v podstatě určena energií (dobitá a vybitá ) a snižuje se překračováním hraničních hodnot.

Něco podobného se zmiňuje i např. tady: http://www.bat­tex.info/herme­ticke-akumulatory/li-akumulatory/pou­zivani-li-ion-akumulatoru-v-praxi

Roman71

Nevím přesně, kdo je výrobce, ale jednalo se o akumulátor do mobilního zařízení (telefon, tablet..). Osobně mám ověřeno, že čím častěji je telefon nebo tablet na nabíječce, tím kratší dobu vydrží v provozu.

Samozřejmě, že každý výrobce může uvést odlišné informace o nabíjení, skladování a provozu. Překračování hraničních hodnot je pro akumulátor bez pochyb destruktivní. Mimochodem, díky za odkaz, našel jsem velmi zajímavé a užitečné informace.

Jiří Bohumil

Já mám zase zkušenost, že NB, skoro stále připojený na síť, „pendluje“ mezi nabitím (nabíjení se automaticky vypíná)a poklesem na cca 90 % a opět se automaticky zapíná dobíjení. Takže se ani nepřebíjí, ani podstatně nevybíjí.
Sice jsem tu baterii, na počet cyklů netestoval, ale takto provozovaný už je cca 5 let a baterie je stále (subjektivně) poměrně dobrá.
A nyní u druhého, provozovaného pravidelně mezi 100 a 20% po dobu 2 let (cca 500 cyklů) baterie je „odepsaná“.
A podobnou zkušenost mám i s tabletem.

Roman71

Je fakt, že jak nabíjecí elektronika notebooku, tak hlídací elektronika akumulátoru notebooku, spolu docela slušně hlídají připojené články a jejich krajní meze.

Mám k dispozici několik Li-Ion akumulátorů z vyřazených notebooků a jsou ve velmi rozdílných stavech. Některé budou pravděpodobně schopné napájet cokoliv, možná i několik let, jiné jsou na odpis. Jejich historii nabíjení neznám. U mého starého NB Acer TravelMate 2410 mi „odešel“ akumulátor do roka. Byl permanentně připojený k adaptéru a několikrát běžel „v terénu“. Novější akumulátor v Asus X55VD vydržel skoro tři roky a to jel šetrně od nabití do upozornění, že se má připojit nabíječka. Za tu dobu asi dvakrát dojel až na doraz tak, že se sám vypnul. Podle individuálních zkušeností to bude nejspíš kus od kusu. Až se rozhoupu k investici do nového notebooku, zkusím cyklovat nabíjení i částečně vybitého akumulátoru. Jsem zvědavý na výsledky.

Co se týká Li-Pol akumulátorů do modelů letadel, tak ty po návratu z louky dám nabíjet a skladuju nabité do dalšího použití (dle doporučení výrobce). Zatím drží skoro 5 let, bez problému.