Kelt

Jak je to s orientací objektu podle světových stran?

Kostely se stavěly tak, že oltář byl směrem k východu a vchod směrem k západu. Platí to i pro jiné objekty, například osamocené domy, obchodní centra, sídliště, veřejné budovy a pod? Například kvůli orientaci? Děkuji.

Nejlepší odpověď
cukrar

Ne, neplatí to pro jiné objekty, například osamocené domy, obchodní centra, sídliště, veřejné budovy

Další odpovědi
Drap

Ne, neplatí a ani kostely nejsou všechny tak orientované. Nové kostely se tímto způsobem orientovaly., pokud byl v okolí dostatek místa, ale bylo to z liturgického hlediska.

zjentek

U nás v kostele máme oltář směrem k západu, stejně jako vchod. Ovšem ovečky, když na betlém tlemí, tak zírají směrem k východu.

Oprava: tlemí na oltář. (;

Kepler

Vše, co se dnes staví, je nějakým kompromisem, který je dán terénem nebo dispozicí objektu. Jak budou místnosti rozvrženy v podstatě navrhuje architekt. U obytných domů je nejlepší mít ložnici orientovanou na sever, což u individuálních domů nemusí být problémem, ale v panelácích je možné jen někde.

paul1

Předtím jsme bydleli na sídlišti a katolický kostel (nový) tam byl orientovaný tak,
že měl vchod směrem na východ. To samé platí pro oltář, který byl naproti vchodu.
Proč to tak postavili nevím, okolo měli dostatek místa. Kostel je atypický, kruhový.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JežíšKristus

Kepler: Proč je dobré mít ložnici na sever?

zjentek

Palice by měla být položená směrem JV, ale vysvětlovat to Ježíši nebudu. Pokud je blízko řeka, tak pak po směru toku. (;

Kepler

Je to nejchladnější místnost, slunce tam nezasvítí a ke spaní moc teplo nepotřebujeme.