Kelt

Jak je to s odposlechem telefonů? Jak dlouho se informace uchovávají?

Tak se opět mluví o bývalém premiérovi Nečasovi a o tom, že bude možná odsouzen. Byli jsme sousedé, tykali jsme si, můj a jeho syn byli spolužáci. Teď se mluví o odposlouchávání telefonátů https://tn.no­va.cz/clanek/ne­cas-skace-jak-janulka-piska-dokazuje-to-odtajneny-rozhovor.html.
To znamená, že může být každý člověk odposloucháván? A jak dlouho se uchovávají ty záznamy? Nemusím se bát, že někdo něco použije proti mně? Děkuji.

Odpovědi
Pepa25

Pravidla pro legální odposlechy stanovuje § 88 trestního řádu. Zjednodušeně: Odposlech musí schválit soud na odůvodněný návrh. Jeho osud je spojený s příslušným trestním řízením. Využít ho mohou orgány v trestním řízení plně (včetně negativního jevu tzv. velrybaření – „nasadíme odposlech, on už na sebe něco řekne“). Zneužití po únicích je druhá věc, protiprávní, ale jak ukazují zkušenosti, zabránit jim nelze …

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1961-141?text=88#cast1-hlava4-oddil7