zzzzz

Jak je to s odklízením sněhu na soukromé cestě?

Pokud k rodinnému domu vede soukromá cesta na kterou má majitel domu zřízeno věcné břemeno chůze i jízdy, kdo by měl tuto cestu v zimě odklízet? Obec, která pobírá ze státního rozpočtu finance na každého obyvatele, nebo soukromý vlastník? tím je fyzická osoba. Jedná se asi o 100 metrů, silničáři vždy shrnou jen obecní cestu.
Existuje nějaká právní norma, která obci nařizuje zpřístupňovat nemovitosti určené k trvalému bydlení?
Z druhé strany nemovitosti vede ještě jiná cesta ta je lesů ČR a také ji neodklízejí. Jedná se o místo, které je určeno k trvalému bydlení.

Doplňuji:
Briketko já si to pro chůzi klidně odházím, jde mi spíš o to, abych tam dojela i autem. Aby ti silničáři nezastavili 100metrů od nás, ale aby tam ten kousek shrnuli. Platím daně, až se mi při ročním zúčtování dělá od srdce špatně, ta cifra je fakt šílená, a v zimě se nedostanu do dvora, parkuji na obecní cestě 100m od baráku.

Nejlepší odpověď
briketka10

našla jsem toto :
http://www.svjon­line.cz/tipy/po­vinnost-k-odklizeni-snehu-udrzbe-chodniku-pred-vasim-domem-pro-spolecenstvi-vlastniku
dále toto :
http://www.chytre-bydleni.cz/chodnik-v-zime-a-jeho-udrzba-kdo-je-zodpovedny-z-uklid-snehu
a toto :
http://www.ve­cicernosicke.cz/ak­tuality/31/

je, ale nutné vzít v potaz, který zákon,
nebo norma je nyní brána, jako novější furt
se stejně mluví o tom, že ty zákony jsou úplně
nedokonalé ☹
Doplňuji:
zzzzz
a teď si vem, že já bydlím v nájemním bytě,
který mi vlastně nepatří a kdo má ten sníh
odklízet já nevím ?? máme tady velký dvůr
auta sem v klidu vjedou..
a takové malé motokárky co sklízejí sníh
po celé vesnici se na nás vždy vyprdnou !!
jednou, když byly takové mrazy jsem psala
na úřad, protože jsme se nemohli dostat ani
s popelnicemi na stanoviště jim určené, aby
ho přišli uklidit .. přijeli jednou nikdy víc taky
je platíme !!

Další odpovědi
Drap

Soukromá cesta není věcí obce. To by za chvíli mohla obec uklízet i lidem dvorky.

honza19hk

soukromou cestu ti obec ani stát nebdude uklízet.Tu si musíš uklidit sama nebo resp její majitel. Já si taky musím pokaždé prohnout nakladačem cestu z okresky k našemu JZD a taky se nevymlouvám na to že platím daně.
Když si postavím barák pod lesem taky si nemohu stěžovat že se tam v zimě osobákem nedostanu.Bu´d si kup auto co to projede nebo si vezmi lopatu popř nakladač či frézu.

zistan

Za údržbu komunikace odpovídá vlastník. Když si tam někdo zláme nohu jde náhrada za majitelem.

Funna

daně snad platí všichni, ale ne proto, aby ti někdo na soukromé cestě odhazoval sníh…

briketka10

jo a to projížděli ti kluci na těch motokárkách
i chodníky u rodinných domků a všechny cesty,
které si většinou ti majitelé sami prohrnují, což
mě tedy zaráží a nás fakt vynechali prostě nás
objeli, jako bychom neexistovali a ten nános co
prohrnuli se nedal ani projít byl víc, jak půl metr
vysokej, takže jsme měli hned sníh až po kolena
asi se jim to ježdění zalíbilo a bylo jim jedno co
odhrnujou příkaz nepříkaz asi tak ☹

zzzzz