martindr

Jak je to s nezletilými, když spáchají trestný čin?

Dobrý den, co když nezletilý (14, 15 nebo 17 let) spáchá trestný čin. Čeká na odpykání trestu na svobodě, než mu bude 18? Co když uteče do jiné země? Tam se na něho rozsudek nevztahuje?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Ve 14ti není trestně odpovědný. Od 15ti do 18ti je a značí se to jako provinění. Mladistvý, tedy od 15ti do 18ti let je trestně odpovědný a v případě uložení trestu odnětí svobody je délka trestu v poloviční výši. Trest se vykonává v nápravném zařízení pro mladistvé-tzv. polepšovna.
Nečeká se na dovršení 18 let, aby poté trest vykonal.

Další odpovědi
Kepler

Odpověď alespoň na část otázky:

Ochrannou výchovu soud pro mládež uloží dítěti, které spáchalo čin, za nějž trestní zákoník dovoluje uložení výjimečného trestu a které v době spáchání činu dovršilo dvanáctý rok svého věku a bylo mladší patnácti let. Ochranná výchova může být uložena též dítěti, které v době spáchání činu bylo mladší patnácti let, odůvodňuje-li to povaha spáchaného činu jinak trestného a je-li to nezbytně nutné k zajištění jeho řádné výchovy.
Ochranné léčení může soud pro mládež uložit dítěti mladšímu patnácti let, a to na základě výsledků předchozího vyšetření duševního stavu dítěte, jestliže spáchalo čin jinak trestný:

  1. ve stavu vyvolaném duševní poruchou, nebo
  2. pod vlivem návykové látky nebo v souvislosti s jejím zneužíváním, jde-li o dítě, které se oddává zneužívání takové látky a jeho pobyt na svobodě bez uložení ochranného léčení je nebezpečný.

https://www.no­vinky.cz/krimi/432074-trinactilety-nasilnik-ktery-napadl-petiletou-neter-skoncil-v-ustavu.html