zjentek

Jak je to s nárokem na dovolenou v tomto případě?

Člověk nastoupí řekněme začátkem července do zaměstnání, kde platí nárok na 25 dnů dovolené ročně a dovolená mu přirůstá podílově (něco přes dva dny/měs.) dle odpracovaných měsíců, čili pokud nečerpá, koncem roku mu vznikne nárok cca 12,5 dnů dovolené. Ovšem bez ohledu na stávající nárok, hned zkraje následujícího roku vznikne nárok na novou dovolenou v rozsahu 25 dnů, určené k čerpání v tomto novém, zatím neodpracovaném roce (jak patrno z lednové výplatnice). Čili pokud zaměstnavatel netrval na výběru dovolené za předchozí rok v předchozím roce, v lednu následujícího roku vznikne zaměstnanci nárok na 37,5 dnů dovolené (stávající + nová), kterou si zaměstnanec může kdykoli během tohoto roku vyčerpat (pokud nebrání jiné důvody- zaměstnavatel neurčí jinak). Podle všeho si tedy může vyčerpat 37,5 dnů dovolené třeba v květnu, pokud práce dovolí. Ovšem začátkem července se zaměstnanci naskytne lepší pracovní příležitost, domluví se, podá výpověď dohodou a se stávajícím zaměstnáním se rozloučí, po domluvě odejde na hodinu. Vyčerpal tedy více dovolené, než na kolik měl nárok? Bude mu přečerpaná dovolená sražena z doplatku mzdy při ukončení prac. poměru? A co když doplatek mzdy bude nižší, než vyúčtování dovolené, kterou prakticky přečerpal?

Anebo se zaptám jinak, srozumitelněji. Zaměstnanec nastoupil do nového zaměstnání začátkem července. Ke konci roku mu vznikl nárok na cca 12 dnů dovolené, které vyčerpal. V lednu následujícího roku mu vznikl nárok na nových 25 dnů dovolené pro tento rok, jak patrno z výplatnice. Pracoval půl roku, z dovolené doposavad nevyčerpal nic, poté se rozhodl pro změnu, k 1. červenci ukončil pracovní poměr výpovědí dohodou a odešel (zaměstnavatel na vyčerpání dovolené netrval). Kolik dovolené mu tedy bude proplaceno při závěrečném finančním vyrovnání? Může nárokovat proplacení/plnění „celoroční“ dovolené, pokud tedy fyzicky odpracoval jen půli roku z roku, kdy nárok BY MĚL postupně vznikat, nicméně již lednová výplatnice (a pak každá následná do konce června) písemně potvrzovala vznik/nárok na čerpání dovolené v její plné roční výši a to již v prvém pololetí?

Odpovědi
Kazatel

Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo.

zjentek

Ad kazatel: Teď už z oblasti prac. práva stačí jen vysvětlit, jestli právo na dovču začátkem novýho prac. roku vzniklo či nikoli, když papír se selským rozumem se zde nepochybně ekluje.

Kazatel

Máš právo na dovolenou jen za odpracovanou dobu.