Odpovedi18

Jak je to s náhradou mzdy při účasti na svatbě?

jak je to s náhradou mzdy o svatbu?

Jdu na svatbu jako syn rodičů a nevím, jestli mi ten jeden den v práci proplatí nebo si mám vzít dovolenou.. jak to tedy je?
https://m.peni­ze.cz/mzda-a-plat/325346-placene-volno-kdy-mate-narok-a-kolik-dostanete Tady píšou, že bych měl dostat placenou dovolenou..

Nejlepší odpověď
autacek

Jako syn rodičů máte při svatbě svých rodičů nárok na jeden den neplaceného volna. Pochopitelně je třeba to nahlásit a dohodnout se zaměstnavatelem předem.

Ivzez nemá pravdu.

Další odpovědi
ivzez

Míníte-li účastí na svatbě „jako syn rodičů“ účast na svatbě svého rodiče,
pak máte nárok na jeden den omluveného NEplaceného volna.

Překážku v práci ale musíte zaměstnavateli oznámit předem.
(To se týká všech překážek, o kterých zaměstnanec ví předem.)

_______

Doplňuji:

Nenechte se zmýlit článkem z internetu ani mým omylem (už jsem opravila).

Auťáček má pravdu, máte nárok na jeden omluveného neplaceného volna.

A pozor na formulace → není to dovolená.
Jde o volno kvůli důležité osobní překážce v práci na straně zaměstnance.

Viz NV č. 590 z roku 2006 (bod 5): https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-590
___

Omlouvám se za předchozí omyl/chybu. )–:

autacek

Odp. Nesmíte věřit všem hloupostem co se kde píše a je dobré podívat se raději do příslušného přímo předpisu. (příloha k nařízení vl. 590/2006 bod 5)

ivzez

Auťáčku,

děkuji za uvedení na pravou míru.

Už jsem to opravila a přidala odkaz
na příslušné NV.