michalds

Jak je to s náboženstvím v USA?

Na Wikipedii píší, v kolonce náboženství, že jsou tam křesťanské protestantské a evangelikální směry (celkem 54 %).
Jaký je rozdíl mezi směrem evangelikálním a protestantským?
(teď nemám na mysli katolickou církev, která je tam zastoupena 24%)

Nejlepší odpověď
annas

Pohled na různé náboženské pohledy a víry, které odlišují tyto dvě široké skupiny křesťanů ve Spojených státech, a proč se počet členů v evangelikálních církvích zvyšuje, zatímco hlavní označení se v nejlepším případě jen drží stabilní.

Zde jsou názory Johna C. Greena, autora knihy Náboženství a kulturní války ; Richard Cizik z Národní asociace evangelikálů; a Mark Noll, historik a profesor na Wheaton College.

.A. Termín evangelikál pochází ze slova „evangelik“, což je slovní forma v řečtině z Nového zákona, která odkazuje na dobrou zprávu o Ježíši Kristu – že Ježíš přišel, aby zachránil lidstvo – a evangelikálové se zvláště těší dobré zprávě . Tím se odlišují od ostatních křesťanů.

Dalo by se to shrnout, rozdílem mezi čtyřmi světovými vírami, které mají evangelikálové tendenci zastávat, alespoň oficiálně.

  1. Jedna víra je, že Bible je neomylná. Ve všech svých tvrzeních o povaze světa a povaze Boha to bylo bezchybné.
  2. Druhou vírou je, že jedinou cestou ke spáse je víra v Ježíše Krista
  3. Třetí vírou, která je nejznámější, je myšlenka, že jednotlivci musí přijmout spásu sami za sebe. Musí se obrátit. Někdy se to označuje jako zkušenost znovuzrození, někdy trochu jiný jazyk.
  4. Čtvrtou základní vírou evangelikálů je pak potřeba proselytizovat, nebo v jejich případě šířit evangelium, evangelizovat.

--

B. Co však evangelikály odlišuje od ostatních protestantů a jiných křesťanů, jsou tyto čtyři ústřední víry, které je odlišují.

Hlavní protestanti mají jinou perspektivu. Mají modernější teologii. Četli by například Bibli ne jako neomylné Boží slovo, ale jako historický dokument, který obsahuje Boží slovo a spoustu velmi důležitých pravd, ale to je třeba v každém věku interpretovat jednotlivci té doby a toho místa.

Hlavní protestanti mají tendenci také věřit, že Ježíš je cestou ke spasení. Ale mnoho Ale mnoho protestantů v hlavní linii by věřilo, že možná existují i ​​jiné způsoby záchrany. Lidé v jiných náboženských tradicích, dokonce i mimo křesťanství, mohou mít přístup k Boží milosti a ke spáse také podle svých vlastních podmínek a svými vlastními prostředky.

V jádru každé tradice však existují jasné rozdíly, což nám umožňuje rozpoznat je jako různé přístupy k protestantismu."

Další názory v odkazu

https://www.pbs­.org/wgbh/pages/fron­tline/shows/je­sus/evangelical­s/evmain.html

Další odpovědi
Kepler

Evangelismus je jiné označení protestatství. Jde o reformní křesťanskou církev. Blíže je to popsáno zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Protestantis­mus

Midoc

Působí zde také Svědkové Jehovovi, Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Církev adventistů sedmého dne.

Drap

Rozdíly jsou stejné , nebo hodně podobné jako u našich katolíků a protestantů/e­vangelíků/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Wikipedie je super v tom, že když čtete evengelikálové, tak je tam přímo proklik na toto heslo: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Evangelika­lismus