JájsemRaibek

Jak je to s melouchama v práci?

Při nedávné otázce, resp. odpovědi na operaci zraku mě napadla tato otázka.
Automechanik si v práci opraví v rámci melouchu své auto, někdy něco ušetří při opravách a ušetřené použije do svého auta – olej, brzdová kapalina, nemrznoucí směs atd.
Může takto postupovat nebo postupují takto i lékaři v nemocnicích?
Bolí mě ruka, šup snímek regentgenu, bolí mě zub, šup bílá plomba, kterou jsem ušetřil, hele kolego, já si tu lehnu a ty mi tím laserem upravíš oční čočku.

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud je automechanik zaměstnanec, šéf by mu to neměl trpět. To bývalo pravidlem v dobách reálného socialismu. Ale co si budeme nalhávat, záleží na vztahu šéf – zaměstnanec a vzájemně výhodné spolupráci.
U doktorů si nejsem jistý, ale existuje mezi nimi nepsané pravidlo: neléčit své příbuzné. Pravděpodobně i mezi nimi se ale najde dost takových, kteří při léčbě příbuzných a známých poskytují nadstandard, převážně přednostní ošetření bez dlouhého čekání. Nebo můžou leccos zařídit v rámci kolegiality s ostatními lékaři.