Jak je to s mateřskou,když je žena zaregistrovaná na prac. úřadě nebo poté na sociálce a otěhotní? Děkuji.

Nejlepší odpověď
standa

Důležité je, kdy naposledy tato žena pracovala*) před začátkem pobírání PPM

  1. pokud to bylo déle jak před půlrokem, tak nedostane klasickou ´mateřskou´ (PPM), která se dává už 6–8 týdnů před plánovaným porodem…, ALE 100% dostane ode dne porodu rodičovský příspěvek ve „4-leté“ variantě (7.600 Kč / měs. do věku dítě 21 měsíců a pak 3.800 Kč / měs. do věku 4 let)
  2. pokud to bylo méně jak půl roku před nástupem na ´mateřskou´ , tak je vše v pořádku a tato žena bude mít nárok na normální PPM od 6.-8. týdne před plánovaným termínem porodu

*) pracovala = byla účastna nemocenského pojištění, a to alespoň 270 kalendářních dní v posledních 2 letech

Další odpovědi
panenka

Pokud jste vedená v evidenci na ÚP a jste těhotná budete půl roku vždy každý měsíc docházet na ÚP po 6 měsících si vás převezme sociálka kde budete a pak 6–8 týden se pak jdete přihlásit na váš úřad kde se vyřizujou přídavky a mateřská a budete pobírat už peníze od nich.

kapka

Pokud porodíte jako nezaměstnaná, nárok na mateřskou nemáte. Neplést si s rodičovským příspěvkem, na ten samozřejmě po porodu nárok máte.
Z dotazu mi vyplývá, že se do toho půlroku nejspíš nevejdete…