Jak je to s mateřskou, když je někdo Slovák?

Když je Slovenka bydlící v ČR těhotná (otěhotněla tady v ČR s Čechem) a každý den chodí do práce na 12ky (až na pár výjimek – nemoce atd.), má nárok na mateřskou na sociálce? Aby dostávala peníze od sociálky?

Nejlepší odpověď
autacek

Jestli z takového zaměstnání pojištěná v uplynulých dvou letech alespoň 270 dnů, tak ano. Rovněž musíte splnit podmínku odcházet na mateřskou ze zaměstnání kde jste nemocensky pojištěna, nebo být alespoň v ochranné lhůtě do 180 dnů od propuštění.

Další odpovědi
ivzez

Podmínkou pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM) je
získání alespoň 270 kalendářních dnů nemocenského pojištění
do vzniku nároku na PPM (8 až 6 týdnů před porodem).

Pokud by matka tuto podmínku nesplnila, měla
by mít od porodu nárok na rodičovský příspěvek.

K Auťáčkově odpovědi:
Ochranná doba po zániku nemocenského pojištění činí
tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo nemocenské pojištění,
nejdéle však 180 kalendářních dnů.

______

Stručně:
Pokud matka pracovala na základě pracovní smlouvy nebo DPČ
s odměnou od 2.500 Kč měsíčně, byla nemocensky pojištěna.
Pokud pojištění trvalo 9 měsíců, měl by vzniknout nárok na PPM.