JájsemRaibek

Jak je to s „mateřskou“?

Pokud je matka s dítětem na mateřské a během té doby otěhotní a porodí dítě (např. v jednom roce dítěte), musí v mateřské pokračovat jen ona nebo může s druhým dítětem zůstat na mateřské otec – manžel?
Takže by vlastně byli oba na mateřské.

Nejlepší odpověď
ivzez

Je potřeba odlišit čtyři různé pojmy a uvědomit si,
že se všechno váže k nejmladšímu dítěti v rodině.

Mateřská (většinou 28 týdnů) a rodičovská dovolená (max. do tří let
věku dítěte) = volno, které na péči o dítě poskytuje zaměstnavatel.

Mateřskou dovolenou může čerpat pouze matka, souběžně s ní může
otec dítěte od svého zaměstnavatele čerpat rodičovskou dovolenou.
(Zaměstnavatel je povinen volno na péči o dítě poskytnout.)

Něco jiného jsou dávky, které náleží pouze jednou:

Peněžitá pomoc v mateřství = dávka nemocenského pojištění;
Dávku může pobírat matka nebo otec – vždy jen jeden z obou;
(druhý je doma „zadarmo“ a musí si hradit zdravotní pojištění)

PPM se vetšinou vyplácí 28 týdnů (v době čerpání mateřské nebo
rodičovské dovolené – podle toho, který z rodičů je s dítětem doma).

Po skončení MD a PPM se žádá o rodičovskou dovolenou (RD),
žádost je nutné doručit zaměstnavateli

a o rodičovský příspěvek = dávka státní sociální pomoci,
žádost se podává na kontaktním místě ÚP.

____

Pokud se v průběhu čerpání RD (v průběhu MD z fyziologických důvodů není pravděpodobné) dojde ke vzniku další pojištěmné události (vznikne znovu nárok
na PPM), skončí výplata rod. příspěvku na předchozí dítě a začne výplata PPM
na další dítě. Zároveň skončí rodičovská dovolená a matka nastoupí na další MD.

Docela guláš, že jo? (Někdy mám pocit, že si ty pojmy
někdo záměrně vymýšlí tak, aby se v tom nikdo nevyznal,)

Napsala jsem to srozumitelně?

Další odpovědi
Drap

Ne oba na mateřské být nemohou.

Dochy

IVZEZ: Dík za přehled. Jak sama píšeš, někdo to pravděpodobně záměrně vymýšlí tak, aby se v tom nikdo nevyznal. A je v tom hodně úspěšný. Myslím, že to srozumitelně ani popsat nejde 😉 Ale byl to hoodně dobrej pokus 😉