Kelt

Jak je to s listnatými stromy? Bude na nich listí přes zimu?

Opět dnešní procházka a cesta parkem podél stromů. Strom, který nemá jehličí, je listnatý. Na některém byly ale uschlé listy. Snad lípa. To neopadá všechno z těch stromů? A větry se tam prohánějí. Dříve jsem si toho nevšiml, protože na stromech byl sníh. Je to tak každou zimu, nebo je letošní zima v tomto výjímečná? Tak co, pozorovatelé přírody, vysvětlíte to? Děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Ale to víš, že opadají. Nedělají to ale všechny listnáče. Jestli se nepletu, tak u dubů je běžné že opadají až na jaře.

Další odpovědi
elkon

Zbylé listy na stromech vždy opadávají příchodem velkých mrazů, nebo před narašením nových.

zjentek

Takhle se chovají třeba duby, ale i jiné listnáče opadávají až na jaro, třeba živý plot z buku mně opadá taky až na jaře. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C3%A1le­zelen%C3%A1_ros­tlina

Na ořešáku mám suchý slupky ořechů. Ty už by tam taky nebyly, kdyby byl býval pořádný mráz. (;

cochee

No a postupem času tady budeme mít subtropické klima a tedy i subtropickou flóru, z níž hodně stromů, byť listnatých, jsou neopadavé (namátkou třeba olivovníky). (Ale samozřejmě i tam jsou stromy opadavé, třeba smokvoně – fíkovníky.) Naše staré známé opadavé listnaté stromy se posunou severněji a u nás už neporostou.

Dochy

přečti si (nebo se podívej) Werichovu povídku „Až opadá listí z dubu“