Tomas006

Jak je to s kvantovým provázáním a rychlostí světla?

Obecná teorie relativity říká že největší možná rychlost ve vesmíru je rychlost světla a za žádných okolností se toto pravidlo nezmění. Jak je to ale s kvantovým provázáním které říka že pokud jsou dvě částice kvantově provázané tak se informace o jejich stavu dostane k druhé částici okamžitě?? Při tomto jevu by se znovu přela obecná teorie relativity s kavntovou mechanikou jak je tento problém vyřešen? A existuje vůbec nějaké řešení?

Odpovědi
aliendrone

Celý problém je v tom, že NEMÁME přijatelnou teorii pro kvantovou gravitaci. (obecně to řeší m-teorie a její podtypy, jejich problém je v tom, že možných řešení je tolik, že v podstatě neřeší nic.

Každopádně pro makroskopická měřítka není v současnosti lepší a lépe prověřená (mnohonásobně a s nepředstavitelnou přesností!!) teorie než OTR, bohužel v kvantovém světě platí prostě jiná pravidla. Takže pravdu v makrosvětě má OTR, ovšem na kvantové úrovni OTR selhává a proto platí i kvantové provázání.

Na výsledek která teorie nakonec zvítězí (či zda dojde k nějkému propojení) si musíme počkat. Osobně sázím na kvantovku nebo na to propojení. Vítězství OTR na kvantovkou považji za nepravděpodobné.