leporela22

Jak je to s HTML a XHTML, co se nejvíce používá?

Vím, že html je zastaralý a XHTML je novější, ale přece vyšlo HTML5. Možná je to trochu blbá otázka, ale trochu to nechápu, mám se učit psát web v HTML5 nebo XHTML. Navíc záleží na tom z pohledu responzivnosti? Když záleží hodně na kaskádových stylech.

Odpovědi
anonym

Superhovadina… :S XHTML není nová verze HTML! XHTML vzniklo při stagnování vývoje HTML 1.2+. Což však znamená, že obešli plánovaný postup, kterýžto neuměli dokončit, pročež vzniklo rozšíření HTML. Tedy XHTML se vydalo zcela jiným směrem, kterýžto se dále nerozvíjel. A sice, že do zpracování DOM se zapracovalo SVG aj. Jenže pak se rozjel i původní proud HTML, pročež XHTML rozhodně nelze chápat jako novější HTML! Až s verzí HTML 2 se začalo znovu rozvíjet i XHTML. Přidalo se plátno, ovšem to se dostalo již i do HTML 4 → především pak do HTML 5. Dávno tomu je, co XHTML (rovněž s verzí 5) dohnalo i HTML 5. Každopádně XHTML je úplně jiný přístup k DOM – čily vůbec se nejedná o novost, či co. Jedná se o to, jak chceš stavět svůj web. Ovšem HTML 5 se snaží o propojení všeho – tam je již i SVG, plátno, platformní plug-iny, … Propojení technologií se prohlubuje a brzy by mohl nastat skutečně jednotný přístup, kdo ví. Každopádně XHTML je ve skutečnosti Extensible HTML – jako většina zkratek začínajících na ex se zde do zkratky dostalo X namísto E. XHTML tedy znamená rozšířitelné HTML – nikoli rozšířené! (To znamená, že jej lze rozšířit o SVG, makra, … Leč není nutno tyto technologie vůbec použít – však proto se používaly XHTML šablony atp. ve starších verzích. Novější verze jak jsem psal, směřují ke hromadnému sloučení.)

ivzez

Já bych dala přednost HTML5.

anonym

matesax: máš v tom zmatek a blbosti.