klumprt

Jak je to s hanobením různých skupin obyvatel?

(v následujícím textu budou použity nekorektní výroky, které použil autor pouze pro demonstrativní účely a nikoli pro vyjádření vlastního názoru)

Vezměme si následující výroky:

  1. Blonďáci jsou hloupí a smrdí.
  2. Homosexuálové jsou hloupí a smrdí.
  3. Muslimové jsou hloupí a smrdí.
  4. Cikáni jsou hloupí a smrdí.
  5. Švýcaři jsou hloupí a smrdí.
  6. Instalatéři jsou hloupí a smrdí.

Pravděpodobně všichni v každém z výroků spatřujeme různou míru závadnosti. Čímpak to je?
Ještě markantnější je to u podněcování k nenávisti. Třeba „Blonďáci do plynu“ by bylo natolik absurdní heslo na transparent, že bych si spíš vykoledoval blázinec, než basu. U jiných variant (doplňte si V DUCHU sami) by zase spíš hrozila basa.

Doplňuji:

Nejspíš jsem dal špatnou kategorii. Trestní právo mě tentokrát nezajímá. Spíš naše vnitřní morální hodnocení těch výroků. Proč jsou tam rozdíly? (Aspoň teda já je vidím.)

Kategorii zkusím změnit.

Nejlepší odpověď
autacek

Některé z tebou uváděných výroků není hanobení, ale zakázané konstatovaní reality.

Další odpovědi
Kepler

Podle původního českého práva bylo trestné jen hanobení podle příslušnosti k národu, jazyku, rase, etnické skupině nebo politického či náboženského vyznání. EU to ale rozšířila o další skupiny, tak si to přeber…http://w­ww.ceska-justice.cz/2016/04/­cr-zavadi-trestny-cin-hanobeni-zivotniho-stylu-tridy-i-podnecovani-nenavisti-k-homo-trans-a-asexualum/

Ono to trestní právo odráží i nemorálnost a škodlivost těch výroků. Kdo ale hlásá třeba „blonďáci do plynu“, koleduje si o psychiatrickou léčebnu.

ivzez

Mně znějí všechny stejně hloupě
a basa by nejspíš hrozila za všechny.

@Kepler → to je dobrý odkaz.

annas

Mně vadí generalizace. Ve vyjmenovaných skupinách nejsou všichni hloupí a všichni nesmrdí. Jde o urážky.

Myslím si, že toto hodnocení není vhodné pro hodnocení žádné skupiny.

Tvrzení se dají brát s nadsázkou, že blondýny jsou např. hlooupé – vzniklo jako vtip. Někteří muslimové jsou radikální, Švýcaři jsou uzavření, nemají rádi přistěhovalce, cikáni jsou nepřizpůsobiví atd.

Každý jedinec či skupina mají negativní vlastnosti, ale ne všichni … jen někteří …

Takže v některých skupinách platí negativní hodnocení, ale smrad a hloupost nikoliv.

Navíc záleží na tom, jak slovo smrad „pisatel“ myslí – jako zápach po něčem, odporný puch, nečistota. Nebo vulgárně smrad jako neřád, zlý člověk?

Ale určitě ani jedno není vhodné. Instalatér opravuje WC, takže se může ojevit zápach, stejně jako ošetřovatelka slepic, krav , koní načichne atd. Ale důležitá je hygiena …

Ale podle zaměstnání není správné lidi posuzovat. S tím souvisí i oblečení.

Nevoní jinak seno koním, jinak zamilovaným? Takže vše je individální …
„A růže voní nejlíp, když roste na hnoji.“ — Robert Rankin

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/281415-robert-rankin-a-ruze-voni-nejlip-kdyz-roste-na-hnoji/

xxx3

Stupidní jsou všechny a stejnou měrou. Snad leda ten instalatér může smrdět, když opravuje ucpaný záchod. Hloupé jsou ale i mnohé další, které můžou být míněny i pozitivně – Němci jsou pracovití, Co Čech, to muzikant… Kdykoli se vychází ze stereotypů, které jsou podloženy v lepším případě zprůměrováním nějakého vzorku a v horším jen nějakými dojmy, tak to člověka vede na scestí, když má uvažovat o konkrétních osobách. Typický Čech má potom pivní mozol, nade vše miluje hokej, Karla Gotta a na dovolenou jezdí do Chorvatska. Kdo se v tom poznáváte?

jáára

No muslimům nesmrdí nohy, dlaně ani podpaží. Švýcara žádnýho neznám, instalatéři hloupý nebudou…
zbývá ABD, tak si vyberte sousedy…

anonym

Vtipné je to, že s některé výroky jsou i pravdivé. O tom však třeba pomlčet. Nejspíše dáváme každému výroku jinou míru morální závadnosti nejen podle minulosti ale i podle toho, jak která skupina nám to neustále vyčítá.

klumprt

autacek a jáára hodnotí pravdivost výroků. Kepler před mojí opravou hodnotil právní stránku věci a po mojí opravě tvrdí to samé co já. Ivzez namíchala směs hodnocení pravdivosti a právního posouzení.

Mně však jde o rozdíly ve vnímání nemorálosti jednotlivých variant. Proč mluvit o instalatérech ošklivě je OK a u muslimů už je problém?

ivzez

Mně to opravdu všechno zní stejně hloupě. Všechny uvedené výroky vnímám jako urážky, což mi přijde nepřípustné ve všech příkladech.

ivzez

Napsal jste:

»Pravděpodobně všichni v každém z výroků spatřujeme různou míru závadnosti. Čímpak to je?«

Já tu míru závadnosti vidím ve všech výrocích stejně.

xxx3

Jak jsem už psal, mně to přijde hloupé ve všech případech. Jinak u těch náboženských skupin, či etnik může být vyšší citlivost na podobné výroky z toho důvodu, že právě určité skupiny lidí byly v minulosti na základě příslušnosti k takové skupině ostrakizováni či vyvražďováni. To se instalatérům zatím naštěstí nestalo.

klumprt

Mně nejde ani o hloupost těch výroků. Mně jde o subjektivně vnímanou míru nemorálnosti.

ivzez

Já to vnímám stejně jako Xxx3.

xxx3

Dobrá, jestli je to srozumitelnější, tak mi přijdou hloupé stejně jako nemorální. Všechny ty výroky.