Kelt

Jak je to s hanobením mrtvoly? Pachatel to udělal a nebyl za to souzen ani obviněn.

Nevím přesné znění zákona o tom co je a co není hanobení mrtvoly. Asi když někdo přijde na hřbitov, vykope nějakou rakev a pak si vezme lebku a podobně a něco s ní udělá. Ale v souvislosti se včerejší otázkou mne napadla další. Viděl jsem českou detektivku, snad se to jmenovalo (Čas pracuje pro vraha) a tam byla zabita žena ranou do hlavy a druhá rána byla kvůli tomu, aby ji brzy nepoznali, ta byla přes obličej. A jak říkal doktor, už ta první rána byla smrtelná. Takže ta druhá rána byla vlastně hanobení mrtvoly. I když pachatel to v dané chvíli nevěděl, zda je mrtvá nebo ne, prostě ji chtěl zabít. Takže když někdo někoho zabije a v těle oběti je více bodných nebo střelných ran, nebo sečných, proč se k tomu nezapočítává ještě hanobení mrtvoly, když se usvědčí pachatel a vynáší rozsudek.
Nebo pachatel dostane trest za vraždu a podle způsobu brutality se mu zvyšuje sazba? Vysvětlí mi to někdo? Děkuji.

Odpovědi
Drap

Pokud je vše provedeno v následném sledu, tak se to jako hanobení mrtvoly nebere.

ivzez

Možná se mýlím, ale domnívám se, že v takovém případě
se soudí „jen“ nejzávažnější čin (zde vražda), že se činy „nesčítají“.

klumprt

Myslím, že jde o příklad konsumpce trestného činu. To zohavení úzce souvisí s vraždou, pachatel vraždu dokonává tak, aby výsledný stav byl pro něj výhodnější. a závažnější zločin „zkonzumuje“ ten méně závažný. Podobně jako když vám vrah prostřelí kabát za 6 tisíc.