Midas

Jak je to s gravitací uvnitř Země?

Řekněme že by Země byla prokopána skrz na skrz a vedla by přímo středem planety. Za předpokladu, že by tam nebylo zemské jádro – byla by dutá, nebo tam to jádro bylo, ale ten průkop by tam i tak nějak vedl. No tak, co kdyby tam někdo skočil a padal a padal. Až by se ocitl uprostřed Země, padal by pořád dál? Protože jak je to s gravitací uprostřed Země, když je to přímý střed, a kam by vlastně ten člověk padal. Nezůstal by spíš uvízlý v tom středu?
Není možné, že by ho nějak rozdrtila ta síla, nebo je to blbost? Je to stav bez tíže, nebo spíš zkrátka střed celé gravitace, kde působí nejvíce a nejsilněji.

Nejlepší odpověď
Alesh

No jasný, zůstal by levitovat uprostřed. Prostě by chvilku kmital jak na pružině, než by se ustálil v rovnovážném bodě, což je střed Země.

Další odpovědi
Kepler

V případě teoretického modelu vakuového tunelu, resp. bez existence jakéhokoliv odporu, bys kmital nekonečně dlouho přes střed Země na stranu protilehlou a zpět. Jinak se o tom psalo i tady: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-mozne-ze-se-gravitacni-sily-uvnitr-planety-vyrusi-tak-ze-vznikne-misto-s-nulovou-gravitaci

orwell

Pokud budeme Zemi považovat za homogenní kouli, pak uprostřed ní bude gravitace nulová a na jejím povrchu maximální. Odhlédneme-li od odporu prostředí ve zmíněném tunelu, bude upuštěný předmět do otvoru neustále kmitat vlivem vzájemných přeměn potenciální a kinetické energie. Maximum kinetické energie padajícího předmětu bude uprostřed koule (potenciální energie zde = 0, rychlost předmětu maximální) a maximum potenciální energie bude v úrovni odpovídající místu vypuštění předmětu do jámy (kinetická energie je zde nulová, protože i rychlost předmětu je v tomto místě nulová). Takže se jedná o periodické střídání dvou pohybů: volného pádu a vrhu svislého vzhůru. Tedy celkem jednoduchá věc až na to, že ke zmíněným pohybům dochází při proměnném gravitačním zrychlení, měnícím se mezi hodnotami nula až cca 9,81m/s2. Funkci g = f(y), kde y = vzdálenost uvažovaného bodu od středu koule, je nutno znát či si ji odvodit, pokud s tím chceme matematicky zápolit. Vzpomínám si na někdejší zk. z fyziky, kdy jsme měli za úkol vypočítat dobu, za kterou se nám vrátí upuštěný předmět zpět do ruky.
Pokud bychom uvažovali při pohybu předmětu i odpor vzduchu, došlo by po určitém počtu cyklů k utlumení pohybu a předmět by se zastavil uprostřed koule.

Gus_Fring

Síly by se vyrovnaly a ty bys byl ve stavu beztíže.

mosoj

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-by-se-stalo-s-clovekem-kdyby-teoreticky-zeme-byla-provrtana-skrz-na-skrz-a-on-by-do-te-diry-skocil

Justin1

Museli bychom ještě předpokládat, že se Země neotáčí nebo že prokopaný tunel kopíruje osu rotace Země, jinak by padající těleso naráželo do stěny tunelu, protože by se tunel se Zemí otáčel.

aliendrone

Alesh a spol. mají pravdu, rychlost kterou bys nabral v průběhu pádu do potenciálové jámy by způsobila, že bys po dosažení středu pokračoval dále, tedy směrem od něj.

Pochopitelně pokud by se tvá kinetická energie okamžitě nepřeměnila v teplo v důsledku nastražené překážky, kterou tam nastrojil gangster Dochy! ;) :D :D

Dochy

Řešilo se to tu několikrát. Pokud budeme zanedbávat tlak vzduchu a tření, tak by proletěl středem a doletěl na povrch na druhé straně, s tím, že by vlastně díky gravitaci průběžně zpomaloval. Co se problémů s otáčením Země týče, nejspíš by klouzal po stěně tunelu, nemusel by se umlátit. Pokud budeme uvažovat vzduch, bude to průšvih, protože ten by kvůli gravitaci nabral docela nepříjemný tlak (což by kromě jiného působilo i brždění a s velkou pravděpodobností by ten let skončil někde blízko Zemského středu)

Jinak uprostřed Země by se síly opravdu měli vyrovnat takovým způsobem, že by tam byl prakticky stav beztíže.

Orwell: U homogenní koule asi platí že je ta max. gravitace na povrchu. U reálné Země je to kvůli rozložení hmoty trochu jinak a ta max gravitace by měla být hlouběji.

Alien: Tu překážku bych tam dával jen občas… Třeba pro každého 3. nebo 7. cestujícího a bavil se tím, jaký zmatek to způsobí mezi pseudovědeckou veřejností 😉

orwell

Něco k tomu jsem ještě dodatečně dohledal.
J.B. Slavík + kol.: Fyzika I, str. 196, př. 14
Kdyby mohl být provrtán Zemí tunel jdoucí jejím středem na opačnou stranu, Jaký pohyb by vykonávalo těleso volně puštěné do otvoru tunelu, kdyby se zanedbal odpor vzduchu? Zajakou dobu by těleso prolétlo celou délku tunelu?
Jak velkou rychlost by mělo letící těleso ve středu Země?
Návod: Uvažte, že intenzita gravitačního pole uvnitř homogenní koule je přímo úměrná vzdálenosti od jejího středu.
Výsledky: harmonický pohyb; 42 minut; v = 7,9 km/s

Midas

aliendrone, to jsem si taky říkal s tou rychlostí pádu. Ale když nad tím tak přemyšlím.. ze začátku by padal velmi ryhle – pár km by i zrychloval, ale pak, čím blíž středu by byl, tím by padal pomaleji. Až by byl skoro ve středu, tak už by se pohyboval jen velmi pomalu a v samotném středu by se zastavil úplně.

mosoj

Keplere zase fabuluješ. Odpovědí na toto téma je zde hafo a nejstarší je stará 3600 dnů.
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=d%C3%ADra%20skrz%2­0Zemi%20a%20gra­vitace