Cado

Jak je to s GDPR a IP kamera?

Dobrý den, mám jeden bezpečnostní systém bml cctv. Jednu kameru mám nasměřovanou směrem na vchodové dveře. Mění se pro mě něco teď když je platné GDPR? Musím tu kameru někam nahlásit. Mám v tom trochu zmatek a budu rád za upřesnění.

Nejlepší odpověď
anonym

Při provozování kamerového systému byste jen velmi těžko od každého člověka získával souhlas 🙂 takže v tomto případě skutečně není potřebný. Stačí jen když budete dostatečně zřetelně informovat průchozí, že prostor je kamerovým systémem monitorován. Což ale platilo i před GDPR, takže by se mohlo zdát, že se nic nemění.

GDPR ale přeci jen něco v této věci mění, je nutné u obvyklé cedulky „prostor je střežen kamerovým systémem“ uvést kontakt na provozovatele takového kamerového systému a také účel (čili zabezpečení objektu, nebo jiné oprávněné zájmy správce objektu). Podstatné je, aby provozovatel byl schopen na otázky zabezpečení pořízených dat, přístupu k datům, doby jejich skladování reagovat v přiměřené době od zpracování osobních údajů kamerovým systémem. Aby byl schopen konkrétním účelem obhájit rozsah monitorovaného prostoru a kvalitu záznamu (proto ten kontakt na provozovatele na nových cedulkách). Zkrátka jde o to vyloučit případy kdy si někdo šmíruje ulici jen tak pro legraci, data drží desítky let a přiměřený účel to nemá – troufám si hádat že takových případů ale bude minimum, spíš nula 🙂 Proč by to kdo dělal.

Povinnosti provozovatele kamerového systému bude také vést si záznamy o tom jak bylo s těmito daty, kdy a kým manipulováno, jak byly přesně po pořízení zpracovávány, na tohle se budou kontroly mimo jiné ptát.

Musíte definovat lhůtu pro výmaz těchto dat, nemůžete je držet donekonečna, ta lhůta musí odpovídat přiměřené době nutné k danému účelu. Není to ale definováno přesně, čert ví jak se to bude prakticky posuzovat, zřejmě selským rozumem 🙂 Tyhle záznamy musíte vést písemně a dozorovému úřadu je na vyžádání poskytnout. Zřejmě to bude chtít zavést princip chceš čumět na pásky, tak se mi tady podepiš, máš na to 10 minut, přístup budeš mít jen k záznamu od časové značky do časové značky za účelem který mi tu uvedeš a pak vypadneš (a zamkneš za sebou) 🙂

Data by měla být dodatečně zabezpečena, není možné je jen tak vypalovat na CD a skladovat někde na stole, úřadu je třeba doložit že jsou buď na šifrovaném úložišti s omezeným přístupem nebo je jejich bezpečnost zajištěna nějakou fyzickou cestou, co já vím trezor třeba ale kdo by v době šifrování do země trezor že 🙂

Další odpovědi
dubraro

Právě naopak, podle GDPR už se kamery hlásit nemusí. A pokud to není kamera se záznamem a nesnímá veřejně přístupné místo, tak bych to neřešil.

Cado

Kamery zabírají vnitřní prostor domu a jedna je nasměrovaná na vchodové dveře, které jsou ale už za plotem, takže natáčí můj vlastní pozemek. Žádné veřejné místo. Na aktuální záznam se můžu podívat buď online přes aplikaci, ale jinak se záznam ukládá na úložiště, které je v balení. Když je úložiště plné, tak se automaticky začne přemazávat od nejstaršího data.

anonym

něco málo je o tom rozepsáno zde https://www.tzb-info.cz/kamerove-systemy/15861-gdpr-kamery-v-bytovem-dome-v-roce-2018

Cado

Děkuji, přečtu si to.