wendyX

Jak je to s délkou záruční doby v těchto případech?

Záruční doba na elektronické výrobky je u nás ze zákona (obecně)-24 měsíců- s výjimkou případů :

  1. že je s prodejcem dohodnuto a sjednáno jinak, nebo
  2. že jde o vyjmenované výjimky- typicky na př. akumulátory a pod.

Nedávno jsem zakoupil několik elektronických doplňků, abych si tak rozšířil příslušenství k PC (zakoupeno v ‚kamenném obchodě‘ jednoho z největších prodejců el. v ČR- tedy žádná tržnice 🙂

Při vybalování a bližším ‚průzkumu‘ doma jsem narazil ve dvou případech na zajímavý údaj ohledně záruky:

  1. prodlužovací kabel USB- na orig.sáčku (anglicky) uvedeno- ZÁRUKA 10 LET !
  2. USB flash-disk- ve strohé přiložené specifikaci pro změnu uvedeno- DOŽIVOTNÍ ZÁRUKA ! Se stejným tvrzením jsem se setkal již dříve i u paměťových karet microSDHC, SDXC (na př. výrobců Transcend, SanDisc a pod.).

Takže bych rád věděl KÝM a hlavně KOMU je poskytována takto dlouhá záruka- když ne mně, jako koncovému zákazníkovi, který výrobek koupil, zaplatil a bude ho užívat…?
Nebo je to jen další reklamně-marketingový tah výrobců, aby tak pro veřejnost demonstrovali, jak ‚věří‘ kvalitě svých výrobků?

Nejlepší odpověď
gecco

Záruka stanovená zákonem – tedy a), b), je daná NOZ (a týká se jen transakcí mezi ´prodejcem´ a občanem (v případě prodeje podle Obchodního zákoníku neplatí – resp. platí lhůte typicky 6 měsíců).
Výrobce (prodejce, dovozce…) pak může stanovit záruku na výrobek nad rámec zákona (tedy delší), záruka je poskytována dle záručnícho podmínek (kým, komu, jak, proč…).
Pokud je stanovena záruka třeba oněch 10 let (ad 1.), je otázkou, jak jsou stanoveny její podmínky.
Pokud se ale jedná o „doživotní záruku“ (ad 2.), pak taková formulace nemá žádnou oporu v zákoně a tudíž nemá žádnou právní relevanci – jde o marketingový ´trik´ (prostě přijmi jako fakr, že v takových případech platí záruka 2 roky a nebo delší – ale přesně stanovená v ZL nebo prodejní smlouvě…
😉

Další odpovědi
McArthur

Záruka je 24 měsíců, pokud:

  • nemáte na paragonu, faktuře, v dodacím či v záručním listě (v češtině) uvedenu záruku delší
  • nebyl jste informován prodejcem např. formou reklamního sdělení, že je záruka delší (toto musíte sám prokázat)

Podmínky záruky delší jak 24 měsíců mohou být prodejcem nebo výrobcem upraveny a nemusí z nich vyplývat, že máte právo na výměnu nebo bezplatnou opravu výrobku.

Doživotní záruka se ujala u většiny výrobců pamětí (flashdisky, paměti RAM apod.) tak, že platí zákonná záruka 24 měsíců + záruka nad tento limit, pokud se produkt stále vyrábí, a to nejdéle 2 roky po konci výroby. Nebojte se, výrobci neustále mění P/N kódy svých výrobků, i když jsou téměř shodné. Nemáte tak šanci doživotní záruku využít na víc, než cca 5 let. Doživotní záruka je čistě dobrovolná.

Pokud tedy máte USB kabel se zárukou 10 let (je to napsáno na obale) a koupil jste ho po 1.1.2014, můžete zajít např. v roce 2019 za prodejcem a u něj kabel reklamovat. Podle platné legislativy máte právo na plnění za vady na výrobku (tj. na reklamaci). Prodejce se podívá do podmínek takto dlouhé záruky u výrobce a zjistí, že tato záruka je určena jen pro zákazníky z USA a pošle Vás s kabelem domů. Když zjistí, že záruka je platná i pro zákazníky z ČR, provede standardní reklamaci. Jsme ale v ČR, takže Vám sdělí, že je kabel ukroucený a na mechanické poškození se záruka nevztahuje. Nebo budete mít štěstí a půjdete domů s novým kabelem.