ladickasss

Jak je to s dělením majetku dle nového zákoníku?

Dobrý den, poraďte prosím jak je to s dělením majetku při rozvodu. Jde o situaci ve které manželka podepsala manželovi smlouvu o tom, že pozemek který koupil (v době manželství) je z výhradně jeho peněz a ona si nebude dělat nároky na něj, ani na nic co na něm bude stát (podpis je notářsky ověřen). Dále pak jde o další nemovitost, kterou nabyli v manželství, nyní je psána 1/2 na manžela 1/2 na manželku. Když manželka nyní převede svou polovinu na manžela (daruje mu ji a zapíše se to do katastru), jak se toto bude brát poté při rozvodu při majetkovém vyrovnání? Předem děkuji za Vaši odpověď.

Odpovědi
Hlada

Jestliže půjde o rozvod dohodou a manželé uzavřou dohodu o vypořádání společného jmění, nebude se konat žádné řízení o vypořádání majetku. Mohou se tedy dohodnout jakkoli.
Chtělo by to otázku doplnit, jestli řešíte rozvod nebo odklonění peněz. To už tímto způsobem není možné.

Drap

Pokud nedojde ke vzájemné dohodě, tak rozdělení majetku bude rozhodovat soud a záleží na něm, jak rozhodne. Obecně lze říct, že bude dělit pouze společný majetek. Pokud je část majetku ve výhradním vlastnictví jednoho z manželů, lze předpokládat, že o tomto majetku rozhodovat nebude.