Avatar uživatele
Kelt

Jak je to s definicí základní jednotky sekunda?

Sekunda je definovaná
Sekunda je podle soustavy SI definována jako doba trvání 9 192 631 770 p­eriod záření, které odpovídá přechodu mezi dvěma hladinami velmi jemné struktury základního stavu atomu 133Cs.
Nerozumím formulaci dvěma hladinami velmi jemné struktury – proč to není určeno přesněji. V dřívější definici metru se hovoří o vzdálenosti mezi konkrétními hladinami, nyní je definice jiná.
Těch hladin může být několik, tak se nabízí nejrůznější výklad. (obdobně jako vztah mezi dvěma lidmi).
Také

Zajímavá 0 před 2341 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Taky mi to není jasné. Jediné vysvětlení vidím v tom, že základním stavem je míněn atom Cs, který je zcela bez pohybu, tedy při absolutní nule. A tehdy je možný jen jediný přechod v nejsvrchnější elektronové slupce. Více ve wiki.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Muffz

Kdysi jsem viděl dokument, ve kterém bylo řečeno, že o času v podstatě víme strašně málo, nechápeme jeho pravou funkci a možná ani nikdy nepochopíme. Z toho je zřetelné, proč definice není určená přesně a konkrétně. Protože to prostě nevíme.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Muffz: myslím, že to není ten případ. Čas je jedna z nejlépe měřitelných jednotek. Že máme problém s podstatou času na tom nic nemění.

před 2341 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orwell

Tak jest. Mám dojem, že čas je veličina, kterou dokážeme měřit vůbec s nejvyšší přesností. Nejhůř na tom je v tomto ohledu elektrický proud. Kdysi mě to dost udivilo.

před 2341 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek