Kelt

Jak je to s definicí základní jednotky sekunda?

Sekunda je definovaná
Sekunda je podle soustavy SI definována jako doba trvání 9 192 631 770 p­eriod záření, které odpovídá přechodu mezi dvěma hladinami velmi jemné struktury základního stavu atomu 133Cs.
Nerozumím formulaci dvěma hladinami velmi jemné struktury – proč to není určeno přesněji. V dřívější definici metru se hovoří o vzdálenosti mezi konkrétními hladinami, nyní je definice jiná.
Těch hladin může být několik, tak se nabízí nejrůznější výklad. (obdobně jako vztah mezi dvěma lidmi).
Také

Odpovědi
Kepler

Taky mi to není jasné. Jediné vysvětlení vidím v tom, že základním stavem je míněn atom Cs, který je zcela bez pohybu, tedy při absolutní nule. A tehdy je možný jen jediný přechod v nejsvrchnější elektronové slupce. Více ve wiki.

Muffz

Kdysi jsem viděl dokument, ve kterém bylo řečeno, že o času v podstatě víme strašně málo, nechápeme jeho pravou funkci a možná ani nikdy nepochopíme. Z toho je zřetelné, proč definice není určená přesně a konkrétně. Protože to prostě nevíme.

Dochy

Muffz: myslím, že to není ten případ. Čas je jedna z nejlépe měřitelných jednotek. Že máme problém s podstatou času na tom nic nemění.

orwell

Tak jest. Mám dojem, že čas je veličina, kterou dokážeme měřit vůbec s nejvyšší přesností. Nejhůř na tom je v tomto ohledu elektrický proud. Kdysi mě to dost udivilo.