VinieSilva

Jak je to s dědictvím po darování nemovitosti?

Zdravím všechny, kteří mi dokáží odpovědět na mou otázku.
Po smrti mé maminky jsem byl svěřen do péče dědy a babičky. Má sestra do péče babičky její z jejího otce kolena.
Je tomu rok a půl, co zemřel děda a strýc (dědovo syn) se záhadně po 20 letech vrátil ze zahraničí. Všichni, včetně mě a mé sestry. Samozřejmě v dědickém řízení se majetek dědil v rámci společného jmění manželů.
Byl tam pozemek, který patřil strýci, garáž také jemu patřící, dům, který – již teď nepatří – patřil dědovi a babičce a jejich společný účet, kde byly společné peníze dědy, babičky a peníze, které strýc posílal do ČR, byly tam také peníze, které mi děda přislíbil na rekonstrukci bytu(90 000) v celkové částce 1 200 000. Po domluvě se strycem a babičkou jsem se rozhodl vzdát dědictví, aby babičce barák zůstal, sestra dědictví přijmout musela, jelikož nebyla zletilá. Strýc se svého dědictví vzdal také, podle jeho slov, aby babicce dům zůstal a to, co patří jemu si veme. To bylo v pořádku. Strýc se vrátil, prepsala se garáž na něj, pozemek na něj a babicce rekl, ze mu patří i vsexhny peníze na účtu. Tak na nej prepsala i veškeré finance, jak se říká, starého člověka opijete rohlíkem, vyplatil sestru, s čímž měl obrovský problém. Odstěhoval se do Jižních Čech. Nedávno jsem dostal telefonát od ubrecene babicky, která mi řekla, že udělala obrovskou chybu, že ji to stresem nemyslelo (věřím tomu, bylo to na ni vidět), protože do posledního termínu výplaty dědictví nevěděla, jestli strýc sestri vyplatí., a ze barák přepsala také na něj krz darovací smlouvu a že konečně vidí, proč se pravděpodobně strýc vracel. Říkala, ze ji to hrozně mrzí to, že po její smrti nic nezbude pro mě a sesteu a že vše má strýc a hlavně já, který jsem se dědictví vzdal právě proto, aby ji dům zůstal. Ačkoliv jsem nikdy nešel po majetku a nikdy mi nešlo o to, co zbyde po zesnulých blízkých, dočetl jsem se, že i právě po smrti příbuzného, ačkoliv přepsal nemovitost krz darovací smlouvu, se nemovitost počítá do dědického řízení a je brán jako majetek rozdělující se v přímé linii (syn a dcer-maminka zemřela, takže má sestra a já). Má otázka zní, je tomu opravdu tak?
Děkuji.

Odpovědi
Pepa25

V dotazu je spousta slov, ale chybí to důležité: kdy a proč babička podepsala darovací smlouvu na dům na strýce? Bylo to součástí nějaké dohody?

ivzez

Jestli babička darovala svou část domu (nikoliv „přepsala skrz darovací smlouvu“) Vašemu strýci,
patří tato část jemu. Část patřící Vaši sestře darovat nemohla.

Totéž se týká i peněz na účtu > bybička mohla strýci darovat pouze to, co patřilo jí.
Nemohla darovat cizí majetek (tu část peněz, kterou dědila Vaše sestra).

Otázka je, jak to bude s vyplacením sestry > jestli strýc vyplacení babičce slíbil jenom ústně, …

Dar/y větší hodnoty lze zpětně započíst jen po určitou dobu.
Neznamená to však, že by dar/y byly nadále částí dědictví.
Maximálně by se mohlo stát, že obdarovaný z ostatního dědictví neobdrží nic.

Tuto odpověď berte s určitou „rezervou“, protože vychází jen z poskytnutých informací.
Vezměte všechny písemnosti týkající se zmíněného majetku a poraďte se s právníkem.

Herjulfson

Pokud jsem pochopil správně, tak dotaz směřuje k tomu jestli nemovitost (nebo třeba podíl na ní), kterou babička darovala strýci, může být zahrnuta do dědictví (nebo jak píšete se počítá).
Jak píše Ivzez dary lze započíst. Myšleno je to ovšem tak, že zůstavitel (babička) bude mít dejme tomu dva dědice a bude vlastnit dva byty. Jeden daruje za života
jednomu z těchto budoucích dědiců. Bohužel za rok zemře a bude následovat dědictví. Zde může neobdarovaný dědic požadovat započítání daru na podíl druhého dědice. Může se tak stát, že oprávnění (dědicové) budou sice oba, ale byt v dědictví zdědí jen ten dříve neobdarovaný. Započítání daru na dědický podíl je možné jen tři roky zpětně. Pokud by však babička měla jen jeden byt a ten by za svého života někomu darovala, tak už není cesty zpět jak jej zahrnout do dědictví. Tedy samozřejmě pokud by se někdo nepokoušel u soudu zpochybnit samotnou darovací smlouvu například tím, že by darující byla v době darování nesvéprávná – stařecká demece a pod., ale to už je něco úplně jiného.

Pepa25

Pokud chcete poradit s postupem, potřebuju další informace. Můžete i zprávou …