popelka

jak je to s daněmi?

v lednu 2009 jsem nastoupila na prac.uřad.byla jsem na něm celý rok-pouze 1měsíc jsem pracovala.v nové práci mě řekli že nemám narok na zdanění nebot nemám co danit.kamarádka ale tvrdí že si to mám oběhat nebot její máma byla takto stejně jako já a vraceji ji 10tis.jak je to možné???
Doplňuji:
to je zajimavé s těmi daněmi rok zpětně.rok předtím jsem byla zase pomalu celý rok na nemocenské a učetní z bývalého zaměstnáni mě uděla papíry já je dala na fin uřad a vraceli mi asi 15set kč kamoška zase řikala že to mělo být mnohem víc..nevím prostě temhle věcem nerozumím

Odpovědi
standa

Pokud jste pracovala jen jeden měsíc, tak jste sice musela mít zdanitelné příjmy (což by zakládalo možnost podávat daňové přiznání), ale pokud jste měla cca 15.000 hrubého, tak vaše daňová povinnost byla cca 1.000 Kč.

A o tuto tisícovku se momentálně jedná…, ale pokud nebudete mít žádné jiné daňové zvýhodnění, tak se vám nebude nic vracet.

DOPLNĚNA:

Ono to není zas tak složité, jak to na první pohled vypadá 🙂

Princip ročního zúčtování záloh na daň z příjmu (u zaměstnanců) tkví v tom, že celý rok platíte ZÁLOHY na daň a na konci roku (můžete a nemusíte) požádáte o roční zúčtování.

Pro tuto chvíli vynechám problematiku slev a jiných daňových zvýhodnění a uvedu jen základní fakta na ilustrativní příkladu:

  • za celý rok jste pracovala jen 1 měsíc a měla jste např. 15.000 hrubého
  • pokud máte ještě výplatní pásku, tak tam naleznete, že jste zaplatila DAŇ ve výši 945 Kč (uplatnila se jen sleva na vás jako poplatníka a v tomto příkladě nemáte dítě)
  • těchto 945 Kč by vám stát mohl vrátit, ale musela byste uplatnit nějaké další odčitatelné položky (např. na dítě, platby na životní nebo penzijní pojištění, úroky z úvěru, dary ap.)
  • pokud žádné takovéto důvody na snížení daní nemáte, tak vám těch 945 Kč stát nevrátí.

anonym

Tak ja bych neverila kamosce,pokud vim o dane muzete pozadat rok zpetne,ale pokud jste nemela prijem tak se dane nemaji z ceho vypocitat,urcite jste pobirala statni penize na podporu nezamenanosti a na ne se dane nevztahuji.