Tw!st

Jak je to s cholesterolem?

Kdysi mi sestřička po odběrech řekla, že je všechno OK, jen jestli vůbec jím uzeniny, protože mám prý poměrně nízký cholesterol. Teďka jsem si na to po době vzpomněl. Jak je to s tím cholesterolem? Vím že je nějaký špatný a pak dobrý cholesterol. Který cholesterol měla sestřička na mysli, když se bavila o tom v souvislosti s uzeninami? Ten špatný? Je to pak pro mé zdraví dobrá správa, že mám nízký špatný cholesterol? Nebo i ten špatný cholesterol by měl být na určité hodnotě? Co může značit a jak se projevuje nízký cholesterol? Nejsem důchodce, ale dvacátník. Děkuji.

Doplňuji: O to více mě to zaráží, protože já jím úplně všechno, včetně živočišných tuků.

Nejlepší odpověď
Gus_Fring

Většinou lidé berou cholesterol za špatný. Sestřička myslela zřejmě ten „špatný“. Oba dva jsou ale v rozumné míře potřeba. Ten špatný vyrábí totiž vitamín D, takže lidé, kteří se vyhýbají živočišným tukům a mají to jako dietu, tak dopadnou špatně. Sice si říkáš, že „déčko“ můžeš získat že slunce, ale ne zase tolik. A právě D má vliv nejen na kosti a svaly, ale i na imunitu. Takže všeho s mírou, protože ten „dobrý“ bude ten „špatný“ posílat na metabolizaci.

Další odpovědi
Kepler

Je to tak nějak, jak píše Gus. Na hladinu cholesterolu v krvi má vliv daleko víc faktorů, než jenom věk. Hodnota celkového cholesterolu však není jediná ani ta nejpodstatnější. Mnohem více o stavu pacienta vypovídá hodnota vzniklá poměrem HDL a celkového cholesterolu – HDL / celkový = více než 20% ideálně.
Nejvíc si vše ujasníš zde: https://nemoci­.vitalion.cz/vy­soky-cholesterol/

Drap

Je to pro tebe dobrá zpráva

Alesh

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=dHdt-am1SyI

Ametyst

Tahle otázka mi připomněla přednášku dr.Hnízdila „Jak vyrobit pacienta“. 🙂 To vezmete celkem zdravého člověka, nic mu není, cítí se v pohodě- a vyděsíte ho, že ho ohrožuje něco strašného. Ideálně se hodí cholesterol. 🙂

da ny

Sestřička pravděpodobně měla na mysli „JEN“ celkovou hodnotu cholesterolu obecně (dělí ce na 2: LDL a HDL, ideální je jejich rovnováha).
Což zrovna dobrá zpráva nebyla…
Proto zmínila ony uzeniny… :)
více např.zde:
http://www.li­feup.cz/clanek/ne­dostatek-cholesterolu.html

Tw!st

Ametyst: Mě tohle právě vůbec nestresuje, jen mě to zajímá jak to vlastně sestřička myslela. Já mám úplně jiné věci, které mě stresují 🙂