sonabourova

Jak je to s čerpáním loňské dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou?

Jak je to s čerpáním loňské dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou

Dobrý den, jaký je prosím správný postup ohledně čerpání loňské dovolené před nástupem na mateřskou dovolenou? Jsem v pracovní neschopnosti – riziko předčasného porodu – a zaměstnavatel mi dal na výběr – buď si zbytek loňské dovolené – 6 dnů vyberu před nástupem na mateřskou dovolenou – lékař by mi musel ukončit neschopenku o 6 pracovních dnů dříve, než nastoupím na mateřskou. Nebo že mi nárok na tuto dovolenou propadne – je to možné? Může mě zaměstnavatel k tomuto nutit? Co když v době dovolené budu např. hospitalizována? Děkuji. SB

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud vím, dovolená nesmí propadnout.
Pokud jsi v neschopnosti, je blbost ji ukončovat kvůli braní dovolené. Dovolenou by (podle mně) mělo jít vybrat po skončení mateřské, před nástupem na rodičovskou. Neschopenka a mateřská dovolená jsou podle mne jedny z mála legitimních důvodů pro převod dovolené do dalšího roku.

Ber to jako rychlý nástřel, nejsem v oboru. Přesnější odpověď od povolanějších se tu snad brzo objeví.

Podle mně je požadavek Tvého zaměstnavatele nezákonný a za tento postup mu hrozí potíže…

Další odpovědi
ivzez

Zaměstnavatel sice určuje čerpání dovolené,
ale u dovolené za loňský rok by tak musel učinit do konce června.
Vzhledem k tomu, že termín včas neurčil, byste si termín čerpání
mohla (kdybyste nebyla v pracovní neschopnosti) určit sama.
Zaměstnavatel už Vám jej určit nemůže a nesmí Vás ani vydírat.

Loňská dovolená Vám nemůže propadnout.

Pokud byste neschopenku ukončila, požádala o dovolenou
a následně byla hospitalizována, šlo by o novou neschopenku,
která by čerpání dovolené přerušila.

Ale podle mne byste se neměla nechat znepokojovat
(teď je důležitější zdraví) a v neschopence pokračovat
až do nástupu na mateřskou dovolenou (MD).

sonabourova

Děkuji Vám moc za odpovědi, myslela jsem si, že to takto bude. Pro zajímavost, nevíte na koho bych se mohla obrátit, v případě, že by mi zaměstnavatel dovolenou opravdu nechal propadnout? Máte pravdu, zdraví je nejdůležitější a o ty peníze mi ani nejde, jde mi spíš o princip, svou práci jsem vždy vykonávala svědomitě a nejlépe jak bylo možné a nelíbí se mi, jakým způsobem se ke mě firma staví, když jsem pro ni přestala být „užitečná“.

ivzez

Paní Bourová,

zaměstnavatel nemůže dovolenou „nechat propadnout“,
dovolená propadnout nemůže. Maximálně by se mohl pokusit
Vás o propadnutí dovolené přesvědčit.

Pokud by Vám zaměstnavatel dovolenou neposkytl
nebo při skončení zaměstnání neproplatil, musela byste
jej žalovat → obrátit se na soud v místě jeho sídla.

Další možnost by byla se obrátit (úřad práce toto neřeší)
na inspektorát práce ( http://www suip.cz ). SÚIP řeší porušování zákoníku práce, může udělit pokutu, nařídit zaměstnavateli nápravu, …, ale nezajistí, aby zaměstnavatel udělal, co udělat má.

___

Situace s letošní dovolenou a s dovolenou za rok 2019
je jednoduchá → před skončením MD požádáte zaměstnavatele písemně o poskytnutí (pozor, nikoliv o proplacení!!) dovolené a
zaměstnavatel bude muset žádosti vyhovět.

Nevím ale jistě, jestli by Vám takto mohl poskytnout i dovolenou
z roku 2017 → tam ještě nebyla neschopenka ani MD či RD.
Je možné, že si, pokud loňskou dovolenou nevyčerpáte do konce
letošního roku, budete muset počkat až na její proplacení při skončení zaměstnání.

________

@Dochy,

v případě odvolání z dovolené by tazatelka místo
nástupu do práce předložila novou neschopenku.

Ale přišla by o část peněz → nejen za ty první tři dny, ale
i nemocenské by na začátku nové neschopenky bylo nižší.

Dochy

ad nová neschopenka: Jasně… ale znamená to si ji znovu vyběhat (lékař na ni pravděpodobně bude koukat jak na vola… předevčírem ji chtěla ukončit a teď zas vystavit) a tu ztrátu financí..

ad stará dovolená) podle mně by ji měl poskytnout spolu s nárokem na letošní rok. Nevidím důvod proč by měl nárok na tu dovolenou tvrdnout někde ve složce třeba 20 let na ukončení prac. poměru. Ale nejsem právník, nevylučuji, že se pro tyto případy logika neuplatňuje 😉

Dochy

stará dovolená:
§ 218
(1) Čerpání dovolené podle § 211 je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tak, aby dovolenou vyčerpal v kalendářním roce, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, ledaže v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo naléhavé provozní důvody.

  • OK, řekněme že dovolená za rok 2017 nemohla být čerpána z vážných provozních důvodů v roce 2017

(2) Nemůže-li být dovolená vyčerpána podle odstavce 1, je zaměstnavatel povinen určit ji zaměstnanci tak, aby byla vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku, není-li v odstavci 4 stanoveno jinak.

  • OK, dovolená za 2017 by měla být nařízena do konce roku 2018

(3) Není-li čerpání dovolené určeno nejpozději do 30. června následujícího kalendářního roku, má právo určit čerpání dovolené rovněž zaměstnanec. Čerpání dovolené je zaměstnanec povinen písemně oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době oznámení.

(4) Nemůže-li být dovolená vyčerpána ani do konce následujícího kalendářního roku proto, že zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo z důvodu čerpání mateřské anebo rodičovské dovolené, je zaměstnavatel povinen určit dobu čerpání této dovolené po skončení těchto překážek v práci.

  • dovolená za rok 2017 nemůže být vyčerpána do konce roku 2018 z důvodu prac. neschopnosti a následně mateřské dovolené, tudíž zaměstnavatel je povinen ji poskytnout po mateřské

Podle mně je to vyřešeno. Dovolená za 2017 a 2018 bude čerpána hned po mateřské, pak předpokládám rodičovskou dovolenou. Jak je to s nárokem za rok 2019 netuším.

ivzez

Máte pravdu.

Dochy

Nejsem si jist na koho se obrátit, Ivzez bude povolanější. (Přinejmenším UP či odbory by mohli poradit)
Jen ještě poznámka k přerušení neschopenky a nové neschopence: Přijdete tím minimálně o prachy za první tři dny neschopnosti. Při naplánování před mateřskou a pokud se nestane nic neočekávaného asi přímo žádná ztráta nehrozí… Kromě toho že tím přijdete o to nemocenské na které máte nárok a místo toho si vyplácáte tu dovolenku ☹
a čistě teoreticky (ale to už by byla velká sv… ošklivost) Vás zaměstnavatel z dovolené může odvolat.