Alesh

Jak je to poměry rozměrů obrazovek?

Jak je to s poměry rozměrů obrazovek? (oprava nadpisu)
Donedávna byl standardem poměr 4:3, ten měly monitory, TV, fotky z digitálu (klasické jsou 3:2), hry, samozřejmě i filmy a seriály apod. Dnes se vše tlačí do poměru 16:9 (samozřejmě vyjma různých tabletů, mobilů apod.). Též existuje (podle mě přechodový) formát 16:10. Jak tohle vzniklo? Byla nějaká konference nebo tak něco, kde se usneslo, že se přejde na poměr 16:9? A přidám anketní podotázku: jak vám tento poměr vyhovuje?

Nejlepší odpověď
tom004

Je to na delší psaní,takže raději odkaz.

http://wikipe­dia.infostar.cz/a/as/as­pect_ratio__i­mage_.html

Další odpovědi
anonym

je tento poměr používanější, protože méně unavuje oči (nemusí se tolik otáčet)

vyhovuje mi skvěle, neboť jej mám na NB

suaeda

Na obrazovku monitoru s poměrem stran 16:9 (mám ji doma) jsem zvykl velice rychle. Bohužel v práci, kde bych ji uvítal máme stále monitory s poměrem 4:3. Na širokoúhlý formát se dobře vejdou dva dokumenty, dvě tabulky aj. vedle sebe. Pro kopírování a další úpravy v jakýchkoliv programech je poměr 16:9 pohodlnější.