Kelt

Jak je to možné, že se dozvím vtip dříve, než je uveřejněn?

Párkrát se mi stalo, že mi kamarád vyprávěl vtip a za pár dní, jsem ten samý vtip slyšel v televizi v nějaké scénce. Jak je to možné, je to náhoda? A stalo se vám to také? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Náhody neexistují, i ony mají svou příčinu. Někdy se zastavím u pořadu, v němž zazní vtipy. Objeví se i ty, které jsem slyšela už dřív. Vůbec o tom nepřemýšlím. Mně vtip někdo řekl, když jej od někoho převzal, pokud není jeho autorem a neposlal vtip do TV. Některé informace se šíří jako lavina. V rozhlase, v tisku či v TV i mezi kamarády slyšíme stejné vtipy, které mají z jiných zdrojů, než máme my. Ještě mě napadly sociální sítě. Někdy je vtip podobný, takže když jej slyšíme později, někdy si neuvědomíme, že jde o shodu. Můžete se jen divit a třeba žasnout nad tím, že různé legrácky se šíří z neznámého zdroje jako lavina.

I zde na Odpovědích si můžete všimnout, že se zde opakují otázky, některé dokonce 10×. a na rozdíl od vtipu si můžeme najít, kdo byl autorem prvního znění otázky, ale oceněný je třeba až desátý uživatel, i když nevíme, zda otázku sám vymyslel, nebo ji převzal. Vše souvisí s něčím, ale věřte, že náhoda či nahodilost je z pohledu filosofie opakem nutnosti. Jev se mohl stát, ale nemusel. To, u čeho neznáme přičinu či původ nazýváme náhoda. Často jde o tzv. synchronicitu – „příčinně nevysvětlitelné setkání dvou nebo více událostí, které jsou ale propojeny často velmi hlubokým významem“.
Myslíte na kamaráda a on vám zavolá, nebo vám řekne vtip a když jej později slyšíte, tak přemýšlíte, pokud jste se nepřeslechl, odkud zná kamarád vtip. Opravdu někdy příčinu neznáme a řekneme tomu náhoda.

Další odpovědi
Drap

Co je na tom divného? Do scénky to dal někdo, kdo ho už slyšel.

paul1

Zatím nestalo. Ale bude to nejspíš náhoda.