Standaa

Jak je tělu prospěšná taková emoce jako nervozita?

K čemu přesně slouží tělu nervozita, například před nějakým důležitým výkonem nebo veřejným projevem? Nemyslíte si, že by klidný a uvolněný člověk podal lepší výkon? Například já se uvolněný koncentruji a přemýšlím daleko lépe než když pociťuji nervozitu.
Doplňuji:
To mi ale nedává smysl. Každou činnost, kterou naše tělo vykonavá, vykonává z nějakého smysluplného důvodu, ostatní emoce, jako například strach, nám také pomáhají… Proč by tělo reagovalo na vypjaté okolnosti nervozitou, kdyby nám to k ničemu nebylo?

Nejlepší odpověď
gecco

Tu „nervozitu“ způsobuje vyplavení adrenalinu do krve, aby se ´ti´ v dané situaci (neznámé, nové, neobvyklé – potenciálně nebezpečné) lépe utíkalo a nebo útočilo.
A – ano, samozřejmě, jakmile už (pro tebe) nejde o situaci novou, podáš lepší výkon (jako obvykle ve všem, co zvládáš).
😉
Doplňuji:
Vždyť píšu – „aby se ti lépe utíkalo a nebo útočilo“ to je nejčastější ´sebezáchranná´ akce…
😉

Další odpovědi
annas

Nervozita je negativní jev, je to stav neklidu, často souvisí s trémou a vyvolává ji stres. Příčina – většinou obava ze selhání.

Pozitivní může být snad to, že člověka motivuje k tomu, aby se ji naučil překonávat různými způsoby. Je to běh na dlouhou trať ..

Jedním z nich je zvyšování sebedůvěry, sebevědomí, stanovit si nějaký cíl, být vždy dobře připravený na veřejné vystoupení, překonat ostych při oslovení, pozorovat určité situace, které prožívají jiní, dívat se do očí, mluvit pomalu, popíjet bylinkový čaj, usmívat se atd.

Uvědomit si, že to, jak se na vás lidé dívají, je jejich věc, že to vpovídá jen a jen o nich.

iceT

Prospěšná určitě není,ale co naděláš,ne každý je kus dřeva,který nic nepociťuje.