Jak je stará cihla? Jako taková.

Kde se první cihly našly? Z čeho byly?

Nejlepší odpověď
annas

Dle historiků se první cihly objevili v Přední Asii, u Sumerů mezi řekami Eufratem a Tigridem. Nejstarší “zděné domy” napodobovaly rákosové chýše a lidé je stavěli z hlíny přibližně stejným způsobem jako vlaštovky svá hnízda.

Teprve pak se objevila cihla.

Nejstarší nálezy nepálených tvarovaných cihel se datují do 7500 př. n.l Pocházejí z Çayönü v oblasti horního Tygrisu v jižní a východní Anatolii poblíž Diyarbakiru. Další nedávné objevy, datované mezi 7000 a 6395 př. nl pocházejí z Jericha a Catal Hüyük.

Z poznatků archeologů vyplývá že, vynález pálené cihly (na rozdíl od předchozích na slunci sušených nepálených cihel)lze datovat do třetího tisíciletí před naším letopočtem Ale přirozeně nepálené cihly dlouhodobě vítězili.

První sumerské cihly měly tvar kulatých bochníků uhnětených z hlíny na protilehlých stranách seříznutých. Byly tedy dole ploché a nahoře zaoblené (tzv. plochovypuklé). Teprve v další fázi se objevují cihly s hranami, podobně jako dnes. Nebyly však obdélníkové, jako ty dnešní, ale čtvercové – pro stavby byli výhodnější a stabilnější.Tyto cihly byly dlouhodobě sušeny na slunci (až 2 roky). teprve pak se mohly použít. Spojovali je hlínou nebo asfaltem.

Egypťané vyráběli cihly z bahna a slámy. Výroba cihel spočívala v namáčení této směsi po dobu několika dní, což způsobilo počátek rozkladu slámy, z které se pak uvolňovala lepkavá buničina, která dávala cihle potřebnou celistvost a pevnost.

Více na:

Zdroj: http://www.na­seinfo.cz/stav­by-a-stavebnictvi/ob­vodove-konstrukce-a-materialy/jaka-je-historie-cihly

Další odpovědi
BEAES

Cihla je stavebnina, lidmi vytvořený umělý „kámen“, vyrobený formováním hlíny do pravidelných útvarů (nejčastěji kvádrů s poměrem stran 4:2:1, existují ale i složitější moderní tvary). Cihly jsou ale velmi starým stavebním prvkem známým už od starověku, kromě vypalovaných cihel se také používají cihly sušené. Cihly se vyrábí v cihelnách. Řemeslo, které se zabývá výrobou cihel, se nazývá cihlářství.

Běžné cihly se vytvrzují buďto působením žáru ve vypalovací peci (pálené cihly) nebo v rovníkových zemích s teplým podnebím se suší na slunci (nepálené druhy cihel). Mezi ně lze zahrnout i vepřovice, což jsou takové cihly, které vznikly sušením a jsou známé hlavně v Česku, kde se používaly v 19. a 20. století. Podobnou technologií výroby se v cihelnách z cihlářské hlíny vyrábí také další stavební prvky, např. střešní tašky, meliorační trubky, ozdobné dlaždice apod.

Jde se víceúčelový stavební materiál, který je při stavbě nejčastěji spojován maltou.

Zdroj: wikipedie

anonym

V Mezopotámii. Materiál cihel je stejný – pálená hlína.