Retko

Jak je spravne?

Chce pomoct aby jste je mel / chce pomoct abyste je mel.???

Nejlepší odpověď
quentos

jednoznačně ABYSTE – stejně tak KDYBYSTE

v jednotném čísle ABYS – KDYBYS

dlouhé tvary se neužívají a nejsou správně; smutné je, že je dost lidí
používá a myslí si o sobě, jak jsou spisovní

pro ověření jukněte třeba zde na stránkx Ústavu pro jazyk český na jednu z recenzí jazykových příruček, přímo tento problém tam zmiňují

http://www.uj­c.cas.cz/odde­leni/index.php?pa­ge=jazku_kn
Doplňuji:
pozor ovšem na výjimku v první osobě množného čísla: ABYCHOM – KDYBYCHOM

Další odpovědi
annas

Retko, Quentos má pravdu:

abych, abys, aby – abychom, abyste, aby.

led

Žiaľ týmto skracovaním (zrýchlovaním reči) slov sa postupne stráca krásna spevavosť češtiny

kropitko

Quntosi, máte pravdu, já jsem živý důkaz,,,ale mně se ty delší tvary zdají lepší. Vím jak je to správně, ale píšu to blbě. Prostě se mi to tak líbí víc,,,aniu nevím proč. Nějak mě to láká napsat jste,,,