icurusL

Jak je sakra možné, že někdo může vlastnit slovo?

Zrovna jsem se dokoukal na video a tam jedna společnost žalovala herní studio za to, že používají jejich slovo v titulku hry. To si jako taky můžu takhle bez problémů založit ochranou známku třeba na slovo „vůl“ a každýho kdo vysloví „ty vole“ zažalovat? To kde žiju?

Jednalo se o slovo běžně užívané, „Sky“ neboli v češtině obloha.

--
Zapomněl jste vložil odkaz na zdroj informací.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Vsadím se, že slovo „vůl“ to určitě nebylo. Jestli chtěli použít v názvu ochrannou známku, tak mají smůlu (i když to třeba bylo nevědomky a nechtěli parazitivat na pověsti někoho jiného). Neznalost ale neomlouvá a každý si může před pojmenováním produktu, firmy, webu … zkonstrolovat, jestli už někdo nemá název chráněný:

EDIT: reaguju na doplnění: existuje hra „Sky: Children of the Light“, nechce se mi hledat, jestli mají ochrannou známku, ale 1) název dosvědčuje, že svovo jde použít nebo 2) ten někdo chtěl použít ten název po úspěchu hry „Sky“, ale pak se nedivím, že narazil

Zdroj: https://www.up­v.cz/cs/sluzby-uradu/databaze-on-line/databaze-ochrannych-znamek.html

Další odpovědi
Kepler

No a jaké to slovo vlastně bylo? To je dost zásadní. Jestli to slovo bylo novotvarem a navíc zpopularizovaném, pak se na něj vztahují autorská práva, pokud autor výslovně neřekl, že je volně použitelné.

Dochy

Je to složitější. Žalovat můžeš víceméně koho chceš za co chceš. Teď je otázka kdo to vyhrál. Ochrannou známku nesmíš použít tam kde by to mohlo způsobit záměnu právě s chráněným výrobkem či značkou. Produkt Windows Commander byl přejmenován na Total Commander kvůli nátlaku MS. Mohl by tím být vyvolán dojem, že za Windows Commanderem stojí společnost MS, která produkuje MS Windows. (podle mně bylo toto za hranou, ale co nadělám, právníci jsou právníci a američtí právníci jsou nejprávnícovatější)

Nicméně nikdo nebrání obecně komukoli používat slovo Windows. Jen to nesmí být v souvislosti s OS (viz plakáty BMW https://www.ne­owin.net/forum/to­pic/215569-bmw-our-hardware-runs-better-without-windows/ )

Edison

Link, odkaz. Najdi si, jak MS si chtěl nechat patentovat NULU a JEDNIČKU.

Kelt

A co třeba případ nějaké politické strany, která si dala do sloganu Metelesku blesku a Svěrák se s nimi soudil, protože to vymysleli oni. Ale je fakt, že to si vymysleli oni. Ale přivlastnit si všeobecné běžně používané slovo, tak to je moc hustý. Dodal jsi ty, dodám i já. Ve filmu je všechno možné. Někdy stačí něco říct a mrtví ožívají, nebo nějaký člověk se přemění na kámen. To je přece v intencích toho filmu.