Otazník123

Jak je řešena výměna tepla u dálkového vytápění na sídlištích?

Kousek od mého paneláku máme kotelnu odkud je teplem zásobován jak můj panelák tak zbytek sídliště (5 paneláků). Zajímalo by mě kde v tomto případě dochází k předávaní tepla z primárního okruhu? Je v každém paneláku umístěn samostatný výměník ve kterém je ohřívána jak teplá užitková voda tak otopná soustava? Nebo je to jinak? Je snad otopná soustava ohřívána výše zmíněným postupem ale užitková voda se ohřívá přímo v kotelně? Mezi panelákem a kotelnou žádná výměníková stanice pokud vím není, nebo aspoň ne na povrchu. Zajímalo by mě taky jak je vlastně v paneláku zajištěn oběh otopné soustavy?

Nejlepší odpověď
elkon

To se musíš zajímat v místě bydliště u provozovatele tepelné sítě. většinou to bývá tak, že jeden výměník „obhospodařuje“ určitý počet domů. Většinou je to tak, že ze zdroje přichází vysokotlakým potrubím horká voda (kolem 140°C). Ve výměníku ohřeje sekundární okruhy na teplotu do 80–90°C. Ta se pak rozvádí do jednotlivých větví v domech, pomocí oběhového čerpadla. Teplota se pak dál reguluje podle počasí.