Reezo

Jak je na tom vzduch na naší planetě?

Zajímalo by mě jak je na tom planeta se vzduchem všeobecně? Ubývá vzduch nebo naopak přibývá?
Kolik lidí je vlastně naše planeta schopna udržet než začne být spotřeba větší než to co se vygeneruje?
Co se bude dít až populace přeroste maximální spotřebu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Množství vzduchu: dá se říci, že je v podstatě konstantní. Přibývá jen CO2 vlivem spalování fosilních paliv a rostlinstvo jej nestačí zpracovat (toho naopak ubývá). O své nejlehčí složky (vodík, hélium) atmosféra Země už dávno přišla – do kosmického prostoru je odfouknul sluneční vítr. Malinko přibývá argonu (dnes je ho 1%) z radioaktivního rozpadu izotopu draslíku. Další znečišťující složky ze sopečné činnosti a uvolňování metanu z tajícího permafrostu zatím atmosféra dokáže eliminovat.
Populace: kdesi jsem četl, že za současného stavu zemědělství je Země schopna uživit max. 10 mld. lidí, pak nastane stagnace. Mnohem víc lidí začne umírat hlady nebo bojem o zdroje (voda, půda).

Další odpovědi
Ametyst

Neubývá ani nepřibývá, ale průběžně se mění jeho kvalita. Stačí, aby někde vypukl požár nebo přestala jezdit auta.

Dochy

Na množství vzduchu nemá množství lidí vliv. Jen na jeho kvalitu. Nejsem si jist, zda vzduchu ubývá či přibývá. To by mělo záviset na gravitaci a množství plynu rozptýleného v okolí Země. Pohyb ale bude nepatrný, měli bychom být z krátkodobého pohledu (v rámci statisíců let) v rovnováze.

Midoc

Zvyšuje se také množství vodní páry v atmosféře. Je to způsobeno vysokými letními teplotami. Teplý vzduch pohltí více vodní páry. Pára v atmosféře potom způsobuje skleníkový efekt.
Kdyby bylo chladněji jako dříve , pára by zkondenzovala a normalně by pršelo i v létě jak tomu bylo kdysi před lety. Nebylo by takové sucho.
Je málo zeleně, vše je vyasfaltování a vybetonováno, střechy jsou natřené na černo. Pole je pomorané už v červenci a srpnu. Od těchto rozpálených ploch se hříva nadměrné vzduch.
Nedbá se na vsakování dešťové vody.
Je tím narušen malý koloběh vody.

JežíšKristus

Je ho dostatek, ale postupně v něm přibývá oxidu uhličitého a metanu. Podle předpovědí řady vědců z různých akademických pracovišť po celém světě se uvádí, že po roce 2100 začne být vzduch pro větší tvory nedýchatelný (lidé a větší zvířata se začnou dusit). Jestli máte čas, tak blíže se to popisuje v tomto dokumentu: https://www.csfd­.cz/film/812944-david-attenborough-zivot-na-nasi-planete/prehled/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Midoc

Ve vzduchu se také nachází více škodlivin pocházejících z dopravy, spalování uhlí, odpadů atd.
http://www.en­viweb.cz/88065