Kelt

Jak je na tom Indie ekonomicky ve světovém měřítku?

Indie má asi tolik obyvatel jako Čína a mnohými indickými jazyky (hindština, brahmánština a pod)hovoří miliarda lidí na celém světě. Historicky je známo, že zde u řeky Gangy byla jedna civilizace a snad si vzpomenete i na indického kosmonauta, který cvičil ve vesmíru jógu. Vyváží Indie nějaké výrobky? Nevím, ale asi ne? Nebo jak je to? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

V současné době nic moc. HDI je střední (132. na světě), ale má značný potenciál. Podle nominálního HDP je však šestá největší a třetí podle parity kupní síly. Od posledního čtvrtletí roku 2014 stala nejrychleji rostoucí ze zemí G20, kdy vystřídala ČLR. Roste i zahraniční obchod – viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ekonomika_In­die#Zahrani%C4%8Dn%C3­%AD_obchod

Další odpovědi
zjentek

Dnešní ekonomiky světa, jako jsou USA, EU a SAE se svým způsobem a propagací vlastních způsobů „ekonomiky“ vždy postarají o to, aby země jako Indie vypadaly, že jsou na tom ekonomicky velmi zle. Jenže za burzou, o které se běžně dočteš a za finančním světem, který zde běžně vnímáš, je ještě jeden – ten skutečný! Osobně bych se k Indii, stejně jako Číně, choval s jistou „ekonomickou“ úctou, abychom neměli důvod se těchto zemí později bát. Totiž naštvat se dokáže i hinduista, až na to přijde. Zkoušel's si v určitých časových intervalech během dne nedat něco malého do úst? To se dostaví jakási nervozita a člověk je pak všeobecně podrážděnější. Jó jó… půjde však o jiný „feeling“, než mnohem běžnější falešná podrážděnost člověka s věčně plnou pusou, pramenící z bůhvíčeho. Přitom venku na veřejných prostorách se přímo z kontejnerů často a běžně krmí medvědi a člověk se přesto cítí podrážděn. To sloni v Indii se takhle luxusně nemají, přesto však ve svém přirozeném prostředí nestrádají. Bůh nás chraň.

zden28

Do r. 2040 -spolu s Čínou (ČLR; 1. místo)- také Indie (2. místo) má předstihnout ekonomiku USA (3. místo). Více: https://www.e15­.cz/zahranicni/in­die-do-roku-2040-ekonomicky-prekona-usa-chuda-ale-bude-stale-tvrdi-studie-1328534 dále také https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ekonomika_In­die a velmi podrobné (česky) je v https://cs.qwe­.wiki/wiki/Eco­nomy_of_India

Zdroj: Ano, čerpal jsem z internetu, zdroje jsem uvedl výše.