zjentek

Jak je možný, že u určitých slov přesně víme, kde číst KÁ a kde CÉ?

A každej to ví automaticky, nikdo neřekne kelebrity nebo kandát, zato každej řekne Kalex. Čím je to daný? ;)

Nejlepší odpověď
Kepler

Jistě se to dá odůvodnit i jazykovědně, ale učí nás to především zkušenost. Kecky a cecky jsou přece jenom rozdíl.

Další odpovědi
Kelt

Asi je v nás zakotvená ta latina, protože c se před e, nebo i, čte c, někdy č a před a, o, u a y, se čte k. V češtině je to dané – candát je ryba, celebrita je odvozena od celébre – oslavovat, tedy slovo cizího původu. Je cejn, cena, cedr, ale cement, odvozený z německého Zement. Atd. Pokud se budeš učit románské jazyky, tak e , i, změkčují, c, z, g.

Eduart

Každý to neví automaticky,můj otec byl jeden čas přesvědčenej že sci-fi se čte ski-fi :D

zjentek

Kelte, před U taky??? To jako cuketa je kuketa anebo kukyně? A co teprve takový cukání?