bolak

Jak je možný že si člověk pamatuje kde zrovna byl když to a to slyšel?

Třeba, před několika měsícema jsem si něco nahrál na mobil pro sebe vzkaz, abych na něco nezapomněl a když jsem to dnes slyšel po tý době znova, vybavil jsem si přesně kde jsem v ten okamžik byl, co jsem dělal, dokonce i protože tam byl nějakej keř, tak jakou vůni jsem zrovna cítil. Nebo slyším písničku kterou jsem před 5ti lety slyšel na dovolený, a to samý. Nebo si čtu nějakej článěk, v něm cizí slovo, u kterýho si nepamatuju co znamenám ale vím že jsem si ho už jednou vyhledával, a vím i ve kterým filmu/seriálu/po­řadu jsem ho slyšel prvně, když jsem ještě nevěděl co znamená. Vím že s těma písničkama je to normální, a v nějakých článcích který jsem o tom četl psali že si to člověk vybaví, protože to má spojený s nějakou příjemnou nebo nepříjemnou vzpomínkou, prostě s nějakýma emocema, ale proč bych si teda pomatoval naprosto zbytečný informace, jako tu věc co jsem si jentak poznamenal do nahrávky, který neměla prakticky žádnej význam, resp. asi tak stejnej jako 10 let starej napsanej seznam na nákup. Nebo jinej příklad, někdo řekne vtip, a já vím že už jsem ho slyšel, vím kde jsem ho slyšel, kdo mi ho říkal, i když to bylo cca před deseti lety, dokonce i vím že se mu nezasměju, protože mi tenkrát přišel trapnej, ale na ten vtip samotnej už si nepamatuju. A to nejsem řádnej rejnmen, spíš naopak, někdy mi řeknou abych se někde stavil, a já za 10 minut ani nevím že mi někdo něco řek :) ale tady ty hlasový záznamy, a zvlášť když jsem to namluvil já sám, si pamatuju dokonale. Máte to taky tak, předpokládám že je to asi normální ne?

Nejlepší odpověď
carpediem

Člověk nevnímá jen sluchem, vnímá celkově, a pokud je dostatečně vnímavý zapamatuje si různé detaily, třeba i to, kde to slyšel, kde to viděl, co bylo předtím, co potom, co vedle atd.

Toto přece využíváme při učení.

Další odpovědi
Rocker

Bud' rád že máš takovou pamět'.Já si občas večer nemůžu vzpomenout,co jsem měl k obědu:-)

OutcastR

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pam%C4%9B­%C5%A5#Vybaven­.C3.AD_.28repro­dukce.29

Mimochodem, snad si od teď zapamatujete toto:
„Při psaní číslovek číslicemi se nepoužívá žádná koncovka, žádná pomlčka a žádné skloňování, kromě tečky za označením řadové číslovky (90.léta), a „koncovky“ vzniklé spojením číslice a přídavného jména (10pásmový). Tvary jako třeba 10ti pásmový ekvalizér, 8-mi pinový konektor, 90tá léta, ve 13tém patře, 40 ní slivovice, 8– bitové kódování, nebo dokonce 18-cti letá slečna jsou prostě paskvily.
Správně je pouze: 10pásmový ekvalizér, 8pinový konektor, 90. léta, ve 13. patře, 40% slivovice, 8bitové kódování, 18letá slečna.

Trochu zvláštní kapitolou jsou číslice spolu se značkami nebo zkratkami:
„Dal si na bench 80kg zátěž“ není to samé jako „Dal si na bench 80 kg zátěž“.
První věta znamená „Dal si na bench osmdesátikilo­gramovou zátěž“, a ta druhá „Dal si na bench osmdesát kilogramů zátěž“. Stejně tak 12° znamená dvanáctistupňo­vý/á/é, ale 12 ° znamená dvanáct stupňů.
40% slivovice znamená čtyřicetiprocentní slivovice, kdežto kdyby na nějakém e-shopu bylo uvedeno 40 % slivovice, znamenalo by to, že dostaneme pouhých čtyřicet procent nějaké bůhvíkolikapro­centní slivovice”

bolak

Rocker: no to já právě taky ne, ale todlecto si právě vybavím, a to je mi divný, kudy se mi to v tý hlavě pospojuje :)