Avatar uživatele
bolak

Jak je možný že potmě vidíme periferně líp než přímo?

Třeba čumím vnoci na nebe, na nějaký místo a vlevo od něj vidim slabounce svítit hvězdy, ale když se na ně chci podívat a zaostrřím přesně na místo kde jsou, tak tma…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? manon, johana 56, huxa, Damiana před 4263 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Hovorím o ľudskom oku:
periférnym videním nevidíte ostro žiadne predmety, vnímate svetelný rozdiel (prípadne zmenu toho rozdielu – pohyb) medzi čelným pohľadom tj,v smere optickej osi šošovky oka a okrajom snímania (približne 60°od optickej osi na každú stranu, tj 120° pohľadu oka)
Cvičený zrak dokáže vnímať rýchlejšie tieto rozdiely.
Váš problém je práve v schopnosti rýchleho preostrenia pohľadu. Prirodzene nehovorím o potrebe optických pomôcok, ktoré tiež skresľujú pohľad (okuliare, kontaktné šošovky).
Doplňuji:
Podľa vášho popisu videnia pravdu má mosoj a vy máte čiastočnú stratu centrálneho videnia.
Nechajte si vyšetriť zrak.
„Pri poškodení centrálneho zrakového poľa nie sú niektoré časti obrazu alebo napísaného slova viditeľné, čo podnecuje tvorbu kompenzačných zručností, napr. excentrické zrakové vnímanie (sledovanie bokom).“

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Takhle špatně já nevidím ani bez brýlí !

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Tož máš asi jiné oči. Normálně ze světla do tmy trvá asi 1/2 hoďky než se oči srovnají.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

Já právě myslím že to není žádnej „problém“. Tudle sme koukali na hvězdičky, když se stmívalo a zrovna vylejzaly a já povídám: „vidíte támhletu hvězdu?“ a prej „ne nevidíme“ , nevěřili že tam nějaká hvězda je, tak tam čuměly dalších 5 minut, a pak už ji viděli i oni.

Jde o to, že já, když sem se podíval přesně tam kam sem ukazoval prstem, tak sem ji taky neviděl, ale když sem se kouknul o pár cenťáků (světelnejch let) vlevo od ní, tak periferně sem ji tam viděl svítit. Myslel jsem že to je to úplně normální, že to tak máte všichni, tak proto sem se ptal.

Tím pádem ale nemám poblém já zaostřit, ale máte problém vy ostatní, že ste periferně hluchoslepí :))

před 4262 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Janulajz

Mám to úplně stejné.. takže problém nebo super schopnost? 😄

Avatar uživatele
led

bolak,
Než budete niekoho zdravotne diagnostikovať, preštudujte si trochu optiku a zdravovedu – konkrétne oko.

před 4262 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

No tak mi to nějak vysvětli abych to pochopil :)
Tady přece nemůže jít o „schopnost rýchleho preostrenia pohľadu“ jak píšeš. Kdyby to tak bylo, tak by se to po chvíli srovnalo a viděl bych přímo i to co vidím periferně.

Ostatní říkají že mám divné oči, že vidím špatně, ale jak můžu vidět špatně když vidím víc než oni?

před 4262 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

je to napísané v doplnení odpovedi.
Žiadny strach tento problem má pomerne veľa ľudí. Dôležité je o svojom probléme vedieť a prispôsobiť sa, (hlavne ako šofér.

před 4262 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Oči mám jakštakš dobrý, ale myslím že si nečetla celou otázku :)

Takže příklad, já a 4 lidi koukáme na nebe, já spatřím hvězdu (periferně), zeptám se ostatních, jestli ji viděj a oni ji neviděj, čili já jsem jediný kdo ji (prozatím) vidí.

Po několika minutách, až se víc setmí už ji vidí i ostatní. Přece nemůžeš říct že mám částečnou ztrátu centrálního vidění, když vidím lépe než ostatní, to mi zní trochu nelogicky.

před 4262 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

ale takzvaným bočným pohľadom, ďalší problém je v otázke je tekst „potme“ a tu " až se víc setmí" ido o rozpor, zjavne išlo o pohľad po zapadnutí Slnka v skorých nočných hodinách, keď ešte nie je „úplná?“ tma. Mnoho ľudí v tomto čase medzi západom slnka a nocou horšie vidí, denná farebnosť sa mení na šedé odtiene, ktoré sa im zlievajú do jednej farby. Vy možno tento problém nemáte, rozoznáte v tej šedej zmesi aj odtiene.
Vysvetľovať tieto pojmy je na veľa strán a hodín.

před 4262 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Takže to bude asi nějaká moje výjimečná vlastnost, že vidim dobře za šera a po tmě. Ale zase ve dne vidim prdlajs.

Myslíš že je možný, že když někdo dělá tři roky noční, že se tomu oči takhle přispůsoběj. Že pak vidí v noci líp jak ostatní a ve dne hůř?

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ano, ja totiž tiež vidím v tme (roky pracovného tréningu) i keď nie je to zreteľné, skôr by som to nazvala zvieracie videnie a cit. Má to veľa ľudí, ktorý dlho (roky) pracujú v zlých svetelných podmienkach.
Nebojte sa, nie ste výnimočný.

před 4261 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

mosoj: spíš právě proto vidíš špatně

před 4263 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek